Predmet mesiaca júl 2011

Olejomaľba - Neznámy autor: Chudobinec v Polomke, 1770-1800

 

Olejomaľba - Neznámy autor: Chudobinec v Polomke, 1770-1800Predmetom mesiaca júl je závesný obraz s názvom Chudobinec v Polomke od neznámeho autora. Dielo bolo reštaurované v rokoch 2006/2007 a obdobie jeho vzniku spadá do druhej polovice 18. storočia. Olejomaľba s netradičným námetom sa do zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea dostala v roku 1914 ako dar Ľudovíta Okolicsányho z Hrachova. Reštaurovaním boli prinavrátené umelecké a dokumentačno-historické hodnoty tohto vzácneho artefaktu. Komorná maľba rustikálneho charakteru zachytáva Chudobinec v obci Polomka a poukazuje na súdobé obrazné vyjadrenie myšlienky dobročinnosti v zmysle kresťanskej náuky a skutočnej udalosti v konkrétnom historickom priestore. Obraz sa tak stal nositeľom cenných informácií, dotýkajúcich sa problematiky zdravotnej a sociálnej starostlivosti o chorých, postihnutých a chudobných jedincov.
V obci Polomka, patriacej do muránskeho panstva, bol v roku 1725 grófom Štefanom II. Kohárym, založený útulok pre chudobných, ktorého historická podoba je zachytená na našom diele. Kompozícia obrazu je členená do dvoch horizontálnych plánov nad sebou. V spodnom pláne je zobrazený svätý Martin na koni, ktorý rozrezáva svoj plášť a delí sa oň so žobrákom. V hornom pláne je postava svätice Alžbety Uhorskej ( Durínskej ), ktorá je patrónkou charitatívnej činnosti. Do obrazu sú vkomponované latinské texty tzv. „hovoriace pásky“ („banderole“). Predpokladaný význam textu :
„Polomská (nemocnica?) postavená pre chudobných na konci terajšieho roka
S vznešene nekonečne odhodlanou osvietenou božskou (Sv) Alžbetou
Prosím ťa, lekár, nebojácne sa staraj o chudobného. To žiada Kristus, ktorý (...je
Na pomoci spravodlivo liečiť rany chudobnému).
Svätý Martin chráni chudobného plášťom pomoci“

Obraz vypovedá o súdobom prístupe k hendikepovaným členom spoločnosti v určitom historickom období a o type a charaktere inštitúcie akou bol chudobinec, ktorého architektúra sa v obci Polomka zachovala dodnes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

De©us Vyhovuje štandardom internetovej prezentácie: XHTML  a CSS