A A+ A+
Gemersko-malohontské múzeum
Hé:
zárva |
Ke-Va:
10:00 - 18:00
A kagán lovasa
2025.5.17. - 2025.8.31.
A kiállítás kurátora:
PhDr. Alexander Botoš
hello world!

2025.5.17. - 2025.8.31.

2025. május 17-től augusztus 31-ig tekinthető meg a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermében A kagán lovasa című rendkívüli kiállítás. A tárlat kurátorai Hága Tamara Katalin és Dani János, a debreceni Déri Múzeum munkatársai.  A kiállítást a debreceni Déri Múzeumban, valamint a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban láthatták eddig a látogatók. A leletek egy részét továbbá Schallaburgban (Ausztria) a „Reiternomaden in Europa” című kiállításon és Halle-ban (Németország) a „Rider Nomads in Europe” című kiállításon állították ki.

2017 tavaszán, az M35-ös autópálya építését megelőző régészeti kutatások során Derecske (Hajdu-Bihar megye) délnyugati települése közelében egy avar temetkezési helyet és egy rendkívüli, a 7. század közepéről származó avar harcos sírját tárták fel.

A sírban egy 30 - 35 éves kora között elhunyt férfi feküdt. Teljes fegyverzetben (aranyozással és ezüst veretekkel díszített vaskard, agancsdarabokkal díszített íj, faragott agancs- és csontlemezekkel ellátott, vas nyílhegyeket tartalmazó tegez, vasdárda és lamellás páncél), valamint aranyozott ezüst harci övvel temették el. A drecskei páncél további jelentősége, hogy nem csak egy törzspáncélról van szó, hanem teljes, a combokat és vállakat fedő vértezetről. Tölgyfa deszkákból készült koporsóban temették el. Mellé temették lovát is, hámjával, szájában vasfogat, agancsokkal díszített nyereg, egy pár vas kengyel, kantár, mellvért és kantárszár aranyozott ezüsttel díszített, formázott szerelvényekkel.

A feltárt sír különös jelentőséggel bír a lovas csontváza alatt talált lamellás páncél miatt. Ez az első olyan teljes lamellás páncélzat az avar korból, amelyet a régészek épségben feltártak, és amelyet eredeti lerakási helyéről (in situ) hoztak ki.    

A sír felfedezésének időpontja alapján az eltemetett lovas a „Kerény” (régi magyar keresztnév) nevet kapta.

Az eltemetett lovas a 7. századi avar társadalom elitjéhez tartozott, és az avar hadsereg nehézlovasságának egy kis részlegéhez tartozott.    

A szerzői csapat hiperrealisztikus rekonstrukcióval keltette életre az életnagyságú, galoppozó lovon ülő avar harcos lovast a sírban feltárt fegyverek rekonstrukciójával, valamint a lamellás páncélzat rekonstrukciójával együtt.    

               A kiállítás látogatói egyedülálló lehetőséget kapnak arra, hogy megismerkedjenek a rettegett avar lovasság elit tagjával, a Kárpát-medence katonai és hatalmi-politikai hegemónjával csaknem két és fél évszázadon át bíró avar társadalom tagjával.

A kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap és a Besztercebányai Önkormányzati Kerület anyagi támogatásával valósul meg.

A sajtóközlemény szerzője: PhDr. Alexander Botoš (a Gömör-Kishonti Múzeum archeológusa)

Kapcsolat: 047/56 32 741,  botos@gmmuzeum.sk

Plagát k podujatiu
Plagát k podujatiu
chevron-left