A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
10:00 - 18:00
DOMOV

Predmet mesiaca júl

01.07.2024 - 31.07.2024
Kurátor/ka výstavy:
Monika Gálffyová, RNDr.

1.07.2024 -31.07.2024

VČELÁRIK ZLATÝ

Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sú aj zoologické zbierky. V roku 2023 sa nám zbierkový fond obohatil o dermoplastický preparát včelárika zlatého (Merops apiaster), jedného z najpestrejších druhov vtákov hniezdiacich u nás. V roku 2024 je predmetom mesiaca júl.

            Včelárik zlatý je jediným zástupcom čeľade včelárikovitých, ktorý hniezdi na Slovensku a v Európe. Väčšina druhov tejto čeľade hniezdi a žije v Afrike, niekoľko málo v Ázii, na Madagaskare a v Austrálii. Ako ostatní zástupcovia čeľade, aj včelárik zlatý má na naše pomery až neobvyklé, exoticky pestré sfarbenie.

Je prísne sťahovavý, zimy trávi v tropickej a južnej Afrike, odkiaľ sa k nám vracia v máji. Môžeme ho stretnúť najmä v južnejších, teplejších častiach Slovenska. Hniezdi v kolóniách v hlinitopiesčitých stenách pieskovní, zárezov ciest, výkopov, zosuvov či brehov riek, do ktorých si vyhrabáva tunel s dĺžkou cca. 1 – 1,5 m, ktorý sa na konci rozšíri do hniezdnej komôrky. Sem znesie samička v máji 5 – 6 vajíčok a kým ich zohrieva, samček ju kŕmi a občas aj vystrieda. Živí sa veľkými druhmi hmyzu, napríklad vážkami, osami, včelami, ale aj motýľmi, ktoré loví počas letu. Dospelé aj odrastené mláďatá odlietajú na zimoviská pomerne skoro, väčšinou už v auguste. 

Je zákonom chránený, jeho spoločenská hodnota je 1 000 €. V Gemeri-Malohonte sa s ním môžeme stretnúť pomerne často. Kolónie môžeme nájsť v Cerovej vrchovina, napríklad pri Petrovciach, Dubne, Jesticiach, v Rimavskej kotline pri Kaloši či Gemeri. Ohrozuje ho najmä ťažba piesku a hliny, keď môže dôjsť k likvidácii hniezdisk, ale aj hniezdiacich vtákov v dutine, chemizácia v poľnohospodárstve a zriedkavé, no o to tragickejšie upchávanie hniezd s inkubujúcimi vtákmi a mláďatami. Niektoré jedince padnú tiež za obeť premávke. Takto uhynul aj tento jedinec, ktorého zrazilo 23. júna 2022 pri Jesticiach auto.

hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left