A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Šarlota Bottová. Rómski spisovatelia – ako ich vidím ja

12. 4. - 31. 8. 2023
Kurátor/ka výstavy:
Šarlota Bottová
plagát k výstave Šarlota Bottová. Rómski spisovatelia - ako ich vidím ja

Šarlota Bottová (1989) je mladá talentovaná výtvarníčka pochádzajúca z Rimavskej Bani. V súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Napriek tomu, že sa výtvarnému umeniu venuje ako samouk, jej diela si vďaka precíznemu prepracovaniu našli mnoho priaznivcov. Keďže nenavštevovala školu s umeleckým zameraním, väčšinu teoretických poznatkov čerpá z odbornej literatúry, internetu a z nadobudnutých skúseností.

Šarlota Bottová sa v rámci výtvarného umenia venuje najmä kresbe portrétov. Namaľovala ich už takmer dvesto, pomerne veľké množstvo na objednávku, no postupne, s rastúcim záujmom verejnosti, aj pre potreby výstav. Svoje diela vystavovala napríklad v Prahe (2016), na výstave amatérskych rómskych umelcov AraArt, v Košiciach (2017), v Hnúšti (2017), v Rimavskej Bani, v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote (2020), v SNM – Múzeu kultúry Rómov na Slovensku v Martine (2022). Pri svojej tvorbe využíva techniku kreslenia grafitovými ceruzkami, pastelom, akrylovými farbami, pričom jeden obraz pre ňu znamená hodiny práce. Venuje sa kresleniu známych osobností spoločenského, kultúrneho i politického života z domáceho, či zahraničného prostredia, no i bežných ľudí zo svojho okolia. Jej cieľom je na portréte zachytiť emócie a zároveň čo najvernejšie zobraziť podobu osobnosti. Viaceré jej práce boli uverejnené na titulnej strane kultúrno-spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil.

V roku 2022, vďaka štipendiu Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, vytvorila maľby na plátne - veľkorozmerné portréty prezentujúce desiatich známych rómskych spisovateľov a spisovateľky: Zdenka Mahajová, Jozef Ravasz, Zlatica Rusová, Tera Fabiánová, PhDr. Vladimír Oláh, Elena Lacková, Dezider Banga, Ján Šandor, Ľudovít Didi, Eva Plešková.

záber na výstavu
záber na výstavu
záber na výstavu

Fotografie z vernisáže výstavy

pozvánka na vernisáž výstavy Šarlota Bottová. Rómski spisovatelia - ako ich vidím ja
Gemersko-malohontské múzeum vo svojich priestoroch 12. apríla 2023 o 15.00 hod. sprístupnilo autorskú výstavu z tvorby výtvarníčky Šarloty Bottovej Rómski spisovatelia – ako ich vidím ja. Výstava potrvá do 31. augusta 2023.
vernisáž výstavy
Hudobné vystúpenie Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote.
návštevníci vernisáže výstavy
Šarlota Bottová
Šarlota Bottová
hello world!
1 2 3 50

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left