Knižnica Ivana Daxnera z Tisovca – historický knižný fond Gemersko-malohontského múzea

Výskum odhaľuje dejiny významného knižného celku z HKF Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote,  ktorý nazývame i skrátene Daxnerova knižnica. Štefan Marko Daxner (1822 - 1892), významný štúrovec, vlastnil knižnicu, ktorú zrejme zdedil jeho syn Ivan Daxner  (1860 - 1935), kultúrny pracovník, publicista, bankový riaditeľ. Knižnica sa nachádzala v Tisovci. V roku 1936 bola značne zničená požiarom. Zachránený zlomok knižnice Ivana Daxnera darovali jeho príbuzní do múzea v Rimavskej Sobote. V rámci rozboru knižnice výskum informuje o jej súčasnom rozsahu, popisuje fond knižnice z obsahového, jazykového i formálneho hľadiska, podáva typologický rozbor jej fondu. V rámci obsahovej skladby knižnice Ivana Daxnera poskytuje výskum  úplný zoznam regionálnej literatúry z Gemera-Malohontu, nachádzajúcej sa v danej knižnici. Výsledky výskumu sú publikované v Zborníku Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Gemer-Malohont.