A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
10:00 - 18:00
DOMOV

Knižnica

Otváracie hodiny
Po, St, Pia
8:00 – 15:30
Kontakt
Kontaktná osoba
Mgr. Iveta Krnáčová
E-mail
krnacova@gmmuzeum.sk
Tel. číslo
047/56 32 741
0910 925 955
V súvislosti s prebiehajúcimi stavebnými prácami v budove múzea je zmenená aj dostupnosť knižnice múzea. V prípade potreby kontaktujte Mgr. Ivetu Krnáčovú. Kontakty nájdete vyššie.
História a súčasnosť knižnice múzea
Počiatky formovania knižnice sú spojené s počiatkami múzea samotného. Už na prvej celožupnej výstave (1882) bol prezentovaný i súbor pozostávajúci z kníh, listinného materiálu a pečatí. V nasledujúcich desaťročiach tvorili knihy, listiny, tlačivá a iné písomnosti najčastejšie získavaný materiál.

Súčasťou knižnice múzea sa tak stali napríklad: časť Daxnerovej knižnice z Tisovca, časť knižnice klubu Casino v Rimavskej Sobote, časť knižnice Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, knižnica zakladateľa a prvého riaditeľa múzea Jána Fábryho, knižnica rodiny Gömöri zo Širkoviec. V historickom knižnom fonde je uchovávaná literatúra pochádzajúca zo 16. až 20. storočia.
Knižnica Gemersko-malohontského múzea je tvorená príručným knižným fondom (13 276 knižničných jednotiek) a historickým knižným fondom (32 854 knižničných jednotiek).

Knižnica múzea je využívaná čitateľmi formou absenčného a prezenčného štúdia, v súlade so Štatútom knižnice Gemersko-malohontského múzea.

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
envelopebookuserphone-handsetexit-upwarning