Predmet mesiaca február 2018

 

Unikátny potápačský oblek MICHELIN – FATRA

 

Unikátny potápačský oblek MICHELIN – FATRAUnikátny potápačský oblek MICHELIN – FATRAPredmetom mesiaca február je suchý potápačský oblek československej produkcie od výrobcu FATRA Napajedla (dnes Česká republika), pochádzajúci z roku 1952. Jeho súčasťou je tiež kukla. Farba obleku je maskáčovej štvorkombinácie: zelená, svetlokávová, sivá a hnedá.
Vo viacerých smeroch ide o unikátny zbierkový predmet. Je to jeden z dvoch zachovalých oblekov tohto typu používaných už v roku 1954 pri speleopotápačskom prieskume Ing. Viliamom Rozložníkom v Slovenskom krase. Tieto vodotesné obleky, s označením MICHELIN, boli začiatkom 50. rokov 20. storočia pre potreby ženistov Československej ľudovej armády vyrobené z materiálu získaného priamo od významnej francúzskej gumárenskej firmy MICHELIN. Okrem toho spočíva výnimočnosť tohto typu obleku predovšetkým v spojení s človekom, ktorý ho používal. Ing. Viliam Rozložník (*1920 Dobšiná – †1959 Rožňava) bol baníkom, jaskyniarom a priekopníkom speleopotápania na Slovensku. Z pohľadu Slovenska je považovaný za prvého speleopotápača. Výrazne prispel aj k rozvoju slovenského jaskyniarstva. Bol pri objavovaní Gombaseckej jaskyne, Brzotínskej jaskyne a zúčastnil sa prieskumu priepastí Plešivskej planiny, priepasti Zvonica (Zvonivá jama), vyvieračky Buzgó a ďalších. Bol mimoriadne činorodým a univerzálnym človekom. Z pohľadu speleopotápania v priekopníckom období pre neho nebola problémom ani absencia častí výstroja. Mnohé veci si dokázal vyrobiť alebo upraviť sám. O jeho význame svedčí, že vypracoval novú metódu objavovania jaskýň, ktoré nazval ako otvárka zdola. Mal tiež výtvarné nadanie. Mnohé jeho nákresy zachytávajú vizuálne zaujímavé podoby z prieskumu jaskýň. Napriek mnohým úspechom a priekopníctvu, ešte výraznejším výsledkom zabránila jeho predčasná tragická smrť.

Tento unikátny potápačský oblek bol získaný v rámci projektu „Doplnenie a skompletizovanie zbierky historickej potápačskej techniky Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote“. Realizáciu projektu a akvizíciu doplňujúcej časti zbierky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Gemersko-malohontské múzeum tak skompletizovalo zbierku potápačskej techniky, ktorú pôvodne vlastnil na Slovensku najväčší zberateľ potápačskej techniky a znalec problematiky Peter Ferdinandy z Revúcej.

 

 

 

 

 

 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.  Muzeum.SK  facebook - Gemersko-malohontské Múzeum Rimavská Sobota