MAREC - MESIAC KNIHY, 14. ROČNÍK

 

BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM o jeho antológii poviedok Ruzká klazika a o knižne vydanom komixe Zóna

 

Marec - mesiac knihy: BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM 11. 03. 2019 o 13.00 hod.
Vstupné: 1 €
Skupiny prosíme nahlásiť na t.č. 047/56 32 741.

Daniel Majling, hoci žije v Bratislave, píše v Gemeri, kam prichádza i za svojimi rodičmi. Zaslúžil sa o vznik knihy poviedok Ruzká klazika. Je literárnym autorom a zároveň aj výtvarníkom dvoch kníh komiksov: Rudo a Zóna.
Antológia poviedok Ruzká klazika vyšla vo vydavateľstve BRAK v roku 2017. Výberom tém, postáv a prostredia pripomína diela slávnych ruských klasikov, je však len ich humorne ladenou napodobeninou, podľa vlastných slov autora, fejkom. V antológii je uvedené, že poviedky zostavil a preložil Daniel Majling. K ich autorstvu nám snáď povie viac osobne. Motívom bol možno autorov výrok: „Filmy, knihy aj divadlo majú význam vtedy, ak vďaka nim začnete vnímať svet inak. Po niektorých prednáškach na vysokej škole som okamžite utekal do knižnice a požičal som si všetky knihy, o ktorých profesori hovorili, pretože som o všetkých tých nových veciach chcel vedieť čo najviac. To boli pre mňa najkrajšie chvíle.“ Kniha Ruzká klazika bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2018. Komix Rudo v knižnej podobe vydal LABYRINT, v českom jazyku v roku 2014. Obsahuje zábavné príhody povaľača Ruda. Komix vyjde čoskoro aj v slovenčine, v novom, rozšírenom vydaní. Komiks Zóna je detektívkou, kde Rudo (možno ten istý, možno iný) pátra po zmiznutom kamarátovi. Knižne vyšiel vo vydavateľstve BRAK v roku 2018. Majling pomenoval dielo podľa tajuplnej oblasti na Gemeri. „Na juhu stredného Slovenska je zóna, ktorá má rozlohu len dvadsať štvorcových kilometrov, nachádza sa v katastri štyroch dedín,“ píše sa v knihe. Autor konkretizuje ako jednu z dedín Zóny Lipovec, no dej sa odohráva aj v Rimavskej Sobote.
Vo všetkých literárnych dielach Daniela Majlinga nájdete autorov príznačný čierny humor, iróniu i sarkazmus.

Daniel Majling sa narodil sa 14. mája 1980 v Revúcej. Po absolvovaní Vysokej školy múzických umení v Bratislave pôsobil ako dramaturg v Divadle Andreja Bagara v Nitre, od roku 2014 je dramaturgom v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. V oblasti dramatickej tvorby získal už viacero ocenení. Spomenieme najnovšie:
Divadelné ocenenie sezóny: DOSKY 2014 - Objav sezóny: spolu s Miriam Kičiňovou za dramaturgiu inscenácie Desatoro, Činohra SND, Bratislava. Sú to inscenácie desiatich Božích prikázaní ako krátke zamyslenia, reflexie a polemiky so súčasnou morálkou a právom západnej Európy. Cena Tatra banky Mladý tvorca 2014 za dramaturgiu inscenácie SND Láskavé bohyne. Je to dramatizácia rovnomenného románu Jonathana Littella. Dielo v tematike druhej svetovej vojny hovorí o vzniku a pretrvaní násilia v nás. Daniel Majling bol nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2018 v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za dramatizáciu divadelnej hry SND Projekt 2018. Dielo vzniklo na motívy próz Josepha Rotha k storočnici vzniku Československa.

BBSKRealizované s finančnou podporou BBSK.

 

 

Fotografie z podujatia:

 

Marec - mesiac knihy: BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM Marec - mesiac knihy: BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM Marec - mesiac knihy: BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM Marec - mesiac knihy: BESEDA S DANIELOM MAJLINGOM  
         

 

 

 

 

 

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja.  Muzeum.SK  facebook - Gemersko-malohontské Múzeum Rimavská Sobota