2024.12.1 - 2024.12.31
Karácsonyi díszek
A karácsony az év egyik legfontosabb és legszebb ünnepe, amelyhez számos szokás, hagyomány és szimbólum kapcsolódik. A karácsony egyik szimbóluma a karácsonyfa. A 19. század közepén Ausztriából és Németországból érkezett az országba, először az arisztokrata és polgári háztartásokban jelent meg. Falusi környezetben a 19. század végétől volt megtalálható, de leginkább csak az első világháború után. Többnyire kisebb fa volt, amelyet az asztal fölé erősítettek, vagy az ablakok közé egy asztalkára helyeztek.
Mivel a karácsonyfa a háztartás jólétét hivatott biztosítani a következő évben, szalmadíszekkel, almával, papírba csomagolt dióval, aszalt szilvával és csipkebogyóból készült füzérekkel díszítették fel. Ezeket fokozatosan egészítették ki a házi készítésű égetett cukros szaloncukorral, mézeskalács házikókkal és papírdíszekkel. Elsősorban tehát az emberek számára általánosan elérhető anyagokból készült díszekkel díszítették a karácsonyfát.
A 19. század végén megjelent az egyik legnépszerűbb karácsonyi dekoráció, a fújt üveggömb is. Ezek eleinte egyszínűek voltak, de fokozatosan különféle festett díszekkel, virágokkal és keresztény szimbólumokkal kezdték díszíteni őket. Már a 20. század elején megjelentek a fúvott üvegdíszek más formái is, mint például a fenyőtobozok, házak, hópelyhek, szívek, csillagok... A karácsonyfadíszítés elengedhetetlen részét képezik a karácsonyfák fényei is. Eleinte ezek klasszikus gyertyák voltak, amelyek a fény és a tisztaság szimbólumai és a hagyományos kultúrában a gonosz erők elleni védelemet is jelentik. Fokozatosan megjelentek a csillagszórók, majd a 19. század végén, az elektromosság használatának elterjedésével összefüggésben az elektromos karácsonyi fények is.
A Gömör-Kishonti Múzeum néprajzi gyűjteményében 182 darab karácsonyi dísztárgy található az 1960-1990-es évekből. Ezekből a múzeum kiállítóterében a decemberi hónap műtárgyaként láthatnak bemutatót a látogatók.