A Kurinci tölgyes – Természeti Rezervátum 70. évfordulója
2022.06.09. - 2022.09.30.
a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatósága

Köszönhetően Ing. Tibor Blatný erdész és növényföldrajzos munkájának, aki többek közt Rimaszombatban is tevékenykedett, Kurinc és környékét 1952-ben állami természetvédelmi  területté kiáltották ki. A Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatósága alá tartozó védett területek közül ez a legrégebbi, mivel védetté még az első természetvédelmi törvény (1955) előtti időszakban nyilvánították, amikor a környezetvédelem még a Szlovák Műemlékvédelmi Hivatal alá tartozott. A területet eredetileg az Európai szalakóta fészkelőhelyeinek megőrzése érdekében nyilvánították védetté. Ezek azonban idővel eltűntek, s napjainkban a terület védelmének tárgyát a Rima-völgy öreg tölgyeinek növényállománya képezi, melyek védett madárfajok fészkelőhelyéül szolgálnak”, magyarázta Veronika Rízová, a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatóságából.

A terület sajátos jelenségévé válik az öreg nyári tölgyek (Quercus robur L.) különböző életszakaszokban történő fennmaradása. Közvetlenül a természetvédelmi területen megközelítőleg 70 olyan fa található, melyeknek kerülete meghaladja az 500 cm-t, életkoruk pedig akár a 200 évet is túllépheti, s további 21, hasonló paraméterekkel rendelkező eredeti fa található a vonatkozó védelmi övezetben és környékén.

A Kurinci tölgyes már régóta, természetes módon fejleszti pusztulási dinamikáját, s a gerinctelen élőlények és madárcsoportok változatos skálája kötődik hozzá. Rimaszombat városa a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatóságával együttműködésben jelenleg egy tanösvény kialakításához szükséges dokumentumok előkészítésén dolgozik, hogy azáltal az adott terület is betölthesse oktató-nevelő rendeltetését és funkciójat.

A kiállítás fényképek és szöveges anyagok felhasználásával, valamint térbeli gyűjteményi tárgyakon – különböző rovarok, madárfajok és emlősfajták preparátumain –  keresztül mutatja be ezt az egyedülálló természetvédelmi területet. A tárlat ideje alatt kreatív műhelyekre, kézműves foglalkozásokra is sor kerül majd, melyekről természetesen idejében értesítjük a közönséget.

Fényképek a kiállításról

2022. június 9-én (csütörtökön) 15:00 órai kezdettel a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítotermeiben sor kerül a „Kurinci tölgyes - Természeti Rezervátum megalakulásának 70. évfordulója“ címre hallgató kiállítás ünnepélyes megnyitójára. A kiállítást a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet Igazgatósága készítette együttműködésben a Gömör-Kishonti Múzeummal. A tárlat egy különleges s egyedülálló területet mutat be, amely az egykori legelőerdők szukcessziójának fejlett formáit ismerteti, életciklusuk különböző szakaszaiban lévő hatalmas tölgyek példáin keresztül. A tárlat 2022. augusztus 31-ig látogatható.

Fényképek a kiállítás megnyitójáról