Kiétei játékok a rimazsaluzsányi Hedvigi Ladislav fafaragó műhelyéből
2024.09.01 - 2024.09.30
Mgr. Ľudmila Pulišová

A hónap műtárgya 2024 szeptember

A Gömör-Kishonti Múzeumnak a Művészeti Alap támogatásának köszönhetően sikerült megszereznie egy 21 darabból álló, a népművészet mestere, Hedvigi Ladislav rimazsaluzsányi népi iparművész által készített kiétei játékkészletet. A látogatók a múzeum kiállítóterében a hónap tárgyaként szeptemberben tekinthetik meg őket.

A rimaszombati járásban található Kiéte község az 1920-1930-as években vált híressé a fából készült, úgynevezett kiétei játékok gyártásáról. Az utolsó gyártók, Ján Petráš és Ján Beňo 1977-ben már Kiétén tevékenykedtek. Munkájukat az 1980-as években Ján Ulický követte, aki a közeli Rimazsaluzsányban élt. Ugyanebben az időben kezdte el a Privigye melletti Lazanyból származó Anton Oboňa is a kiétei játékok gyártását, és munkássága hatással volt a töréki Rudolf Stehlík (1940-2010) népi iparművészre is. Jelenleg a Gömör-Kishonti régióban csak egy gyártó van - Hedvigi Ladislav Rimazsaluzsányból. Ő 2012-ben kezdett el kiétei játékokat készíteni.  A gyártás során a régi technológiai eljárások megőrzésére helyezi a hangsúlyt, amelyeket a szakirodalom, a kiétei terepkutatás, a népművészet mesterei, Anton Oboňa és Rudolf Stehlík által, valamint a múzeumi gyűjtemények tanulmányozása révén próbált megszerezni. Hedvigi Ladislav kizárólag bükkfa deszkát használ játékai készítéséhez, amelyre sablonok segítségével felvázolja a játék kontúrjait. Ezután elfűrészeli, elsimítja a felületet, majd vizes bázisú színes páccal, leggyakrabban barnával, kékkel és vörössel bevonja. A színes felületbe egy speciális, vésővel kiegészített körzővel díszítést készít. 2019-ben elnyerte a Gömör-Kishonti  Regionális Termék védjegyet, és ugyanebben az évben a Szlovák Köztársaság Iparjogvédelmi Hivatala a kérelmére a kiétei játékokat felvette a termékek eredetmegjelölési listájára.   Hedvigi Ladislav regionális országos rendezvényeken mutatja be a kiétei játékok előállításának technológiáját, 2020-ban a Szlovák Köztársaságot és a Gömör-Kishonti régiót a Dubaiban megrendezett Expo 2020 rendezvényen képviselte a kiétei játékokkal, 2021-ben elnyerte a népi iparművészet mestere címet. Az akvizíciót közpénzekből a Művészeti Alap támogatta.