Múzeum, ahogy (nem) ismered – ráadás
2023. augusztus 8, 8.00-tól 12.00 óráig
RNDr. Ján Aláč

„Fotózd le a középkort“

A falfestmények évének alkalmából a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban 2023 augusztusában, a „Múzeum, ahogy (nem) ismered“ névre hallgató gyerekfoglalkozások kiegészítéseként vadonatúj rendezvényre kerül sor, mely a Fotózd le a középkort címet viseli.

A múzeum szó alatt a nagyközönség elsősorban magát a múzeum épületét érti s a benne kiállított műtárgyakat. A kiállítottaknál azonban jóval több műtárgy lapul a múzeum különböző raktáraiban. Ezekről s a múzeumban folyó szakmai tevékenységekről viszont már jóval kevesebbet tud a nagyérdemű. E tevékenységek egyike a gyűjteményi tárgyakról készült fényképes dokumentációk kialakítása és evidálása.

A Besztercebányai és Kassai Önkormányzati Kerületek által meghirdetett Falfestmények évében (2023) a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum „Fotózd le a középkort“ című foglalkozásán Gömör-Kishont templomainak néhány érdekes elemét kívánja bemutatni az érdeklődőknek (a derencsényi, bugyikfalai és egyéb területek fából készült, szenteket ábrázoló plasztikáit, és a karaszkói kazettás mennyezet faelemeit) egybekötve mindezt a múzeum fényképészeti műhelyének, s a terem technikai lehetőségeinek bemutatásával. A foglalkozás résztvevői az előkészített „fotóstúdióban“ kipróbálják ezeknek, az eredetileg a régió középkori templomaiból származó elemeknek a fotózását. Belekóstolhatnak továbbá a fényképezés különböző formáiba, megismerhetik a múzeum fényképészeti termének fotótechnikáját és felszerelését, de a gyűjteményi tárgyak (a faszobrok és mennyezetkazetták példáján) rögzítésének korábbi és jelenlegi módszereit, s a fényképek evidálásának formáit is... A fotóstúdió jelenlegi felszereltségével szemben a múzeum bemutatja azokat a fényképezési technikákat, berendezéseket és anyagokat is, amelyekkel a XX. század második felében a klasszikus, filmre való fotózás korszakában készítették a képeket. Múzeumunk sokéves fényképész-munkatársa avatja majd be a gyerekeket e fotózás rejtelmeibe. Az ifjúság számára pedig a fotózásnak épp ezen korszaka és fényképkészítési módja lehet igazán figyelemfelkeltő, már-már valódi alkímia. Az alkímia és a középkor pedig egyébként is összetartoznak.

Időpont: 2023. augusztus 8, 8.00-tól 12.00 óráig

Helyszín: A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermei

Belépti díj: 4 €

A workshop 8 és 14 év közötti gyerekek számára ajánlott.

Részvételi szándékukat, kérjük, előre jelezzék 2023. augusztus 3-ig.

Maximális létszám: 14 fő.

Elérhetőség: ulicky@gmmuzeum.sk, 047/5632741