A rendezvényt kora este, 18:00 órai kezdettel a múzeum udvarán intézményünk igazgatója, PhDr. Oľga Bodorová nyitja meg. A nyitóblokk keretében megismertetjük látogatóinkat rendezvényünk programkínálatával és bemutatásra kerülnek vendégeink is. Az immáron 18. alkalommal megrendezésre kerülő Múzeumok Éjszakájának ezúttal az agyag és az ahhoz szorosan kapcsolódó fazekasság a témája, amit közelebbről a fazekaszsaluzsányi kézműves, Danka Bakšová és a détéri keramikus, Csank Tímea mutatnak be nekünk. Mindketten a Gömör-Kishont Regionális termék márka tulajdonosai, s bár mindkettejük ténykedésének köze van az agyaghoz, munkájuk és alkotásaik eltérőek. Mindkét szakmának megvan a maga varázsa. Az agyag és fazekasság témájához kapcsolódik majd a múzeum igazgatójával, Oľga Bodorovával folytatandó beszélgetés is, kivel a Szuha-völgyi és a süvetei fazekasság történetét feldolgozó, 2019-ben és 2021-ben napvilágot látott könyvei kapcsán beszélgetünk. Az igazgatónő ezidáig több, mint 40 évet szentelt a téma kutatásának. Az agyag és fazekasság iránti szeretete még egyetemi évei alatt alakult ki nála, s változatlan erővel mindmáig tart, tudását pedig szívesen osztja meg a régió fazekassága iránt érdeklődő közönséggel.
A gazdag program sokszínűségéhez alkotásaival hozzájárul még az ajnácskői Andrea Ďurčová Kosecová is, ki a kovácsmesterség rejtelmeibe avat be minket. Nem kevésbé érdekes a rimazsaluzsányi Ladislav Hedvigi munkássága sem, aki a kiétei játékok faragójaként szerzett elismerést magának, s kinek munkássága szintén a Gömör-Kishont Regionális termék márkanévnek hordozója. A fa és a beléje vésett hagyományos díszítőelemek visszarepítik a látogatókat a múltba, s általuk mintegy elképzelést alkothatnak arról, milyen játékokkal is játszottak a gyerekek több, mint száz évvel ezelőtt. A kiétei faragott játékok készítőjüknek köszönhetően idén a Dubajban megrendezett világkiállításon is képviseltették magukat.
Rendezvényünk látogatói az elsők között tekinthetik meg vadonatúj s különleges kiállításunkat, mely a „Meyke – Hagyomány a divatban“ címet viseli, s mely a budapesti divattervező, Molnár-Madarász Melinda alkotásait és márkáját mutatja be, ki egyedülálló ruhákat és divatkiegészítőket készít korunk modern nőinek. A ruhák haute-couture (kézzel készített és méretre szabott) és pret-á-porter (konfekció méretekben készült ruhák) stílusban is elérhetők. Bemutatásra kerül a hagyományos kalocsai, matyó, kalotaszegi, torockói és barkó motívumok alapján készült ruhakollekció is, amelyben a tervező nemcsak a hagyományos magyar ruházat dekoratív művészetét veszi át, hanem azok szerkezetét, egyediségét és értékét is. Alkotásairól egy tárlatvezetés keretében beszél majd a közönségnek.
A múzeum földszinti termében egy fazekastermékekkel megpakolt kocsit is szemügyre vehetnek a látogatók. A lovak vontatta jármű egykoron a kész termékek szállítására szolgált. Látogatóinknak arra is alkalmuk nyílik, hogy felülhessenek egy lovasszekérre, s egy nem mindennapi, s bizonyára feledhetetlen élmény keretében körbeutazzák az esti Rimaszombat utcáit. A városnéző túrákat Jozef Krupa, a Ranč Megi, Poltár-Prievrana tulajdonosa valosítja meg, kinek kocsija a múzeum udvarán várja majd a vállalkozó kedvű látogatókat. Az útvonal a múzeumtól indulva a város utcáin és főterén keresztül vezet, s a körutazás az intézményünkhöz való visszatéréssel ér véget.
Őseink hagyományos receptjei sokszor nem illenek bele mai modern korunkba, holott eredeti, regionális ételekről, illetve termékekről van szó. Kétségtelenül e tradicionális finomságok sorába tartozik a gömör-kishonti Murány településsel egybekötött murányi bukta (muránske buchty) is. Murány e termék védjegyének őrzője, 2018-ban nyerte el a Gömör-Kishont Regionális termék címet. Programunk bevezető részében bemutatjuk a közönségnek azon személyeket, akik e felélesztett tradíció őrzői. A rendezvény ideje alatt, a múzeum udvarán a látogatóknak alkalmuk nyílik megvásárolni és megkóstolni is ezt a gasztronómiai specialitást.
Minden bizonnyal felkelti majd a látogatók érdeklődését az „Egy menyasszony története – Esküvői ruhák Jana Mládek Rajniaková gyűjteményéből“ című kiállításunk is, melyet 2022. május 5-én tettünk hozzáférhetővé a nagyközönség számára. A kiállítást egy fiatal etnológusnak ajánljuk, aki kiterjedt, elsősorban a 20. századból származó menyasszonyi ruhák gyűjteményével rendelkezik, s nemcsak a ruhák, de a hozzá fűződő sokszínű történetek gyűjtője is.
A rendezvény teljes ideje alatt aktuális kiállításaink mellett múzeumunk állandó tárlatai is elérhetőek lesznek (az állandó honismereti kiállítás és az antifasiszta ellenállás és a Szlovák Nemzeti Felkelés történetét feldolgozó tárlat).
A múzeum udvarán frissítők várják a látogatókat, akik belekóstolhatnak a számukra előkészített édességekbe, s kipróbálhatják a védjeggyel ellátott „muránske buchty“ nevű ínyencséget is.
Az esemény támogatói: Firma GULIK Rimavská Sobota, IK Catering Rimavská Sobota a Bán s. r. o. Rimavská Sobota.