Počas augusta môžu návštevníci múzea zblízka vidieť jedinečné drahokamy – zafíry z Hajnáčky, medzi nimi aj najväčší zafír nájdený na Slovensku a v celých Karpatoch.
Zafír je odrodou korundu. Je to vlastne oxid hlinitý so stopovými množstvami iných prvkov, napríklad, železa, titánu, chrómu, vanádu alebo horčíka, ktoré mu dodávajú farbu. Väčšinou je modrý, priehľadný až priesvitný, no môže byť aj bezfarebný, ružový, oranžový, hnedastý alebo sivý. Patrí medzi najtvrdšie minerály.
Výskyt zafíru v Kostnej doline pri Hajnáčke prvýkrát popísal Július (Gyula) Szádeczky v roku 1899. Išlo o vzorku, ktorú objavil Alexei (Elek) Pápay v Kostnej doline. Nález postupne takmer upadol do zabudnutia. V roku 1999 sa počas výskumu paleontologickej lokality opäť objavili malé kúsky tohto modrého minerálu. Zafíry z Hajnáčky sú s opálmi z Dubníka jedinými slovenskými drahokamami.
Hľadaniu zafírov v bazaltoch sa na tejto lokalite veľmi úspešne venuje pán Ladislav Oravec zo Šuríc. V Hajnáčke sa mu v roku 2017 podarilo nájsť zhluk týchto modrých minerálov a odvtedy už našiel aj mnoho ďalších. V mesiaci august si budete môcť pozrieť nielen zafíry, ktoré pán Oravec daroval múzeu a za ktoré mu aj takto ďakujeme, ale aj najväčší zafír, ktorý v Kostnej doline našiel a má priemer 1,8 cm.