A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV
Akvizícia výrobkov manufaktúry na výrobu kameniny v Rožňave a šivetickej keramiky
27. 6. 2022

Významnou zložkou kultúry Gemera-Malohontu je aj tradičná ľudová kultúra, ktorá sa formovala pod vplyvom hospodárskych, sociálnych a spoločenských podmienok. Jej pozoruhodným reprezentantom je etnologický fond Gemersko-malohontského múzea, v ktorom sa v súčasnosti nachádza 11 151 kusov predmetov. Vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia sa múzeu podarilo fond rozšíriť zrealizovaním projektu s názvom Akvizícia výrobkov manufaktúry na výrobu kameniny v Rožňave a šivetickej keramiky.

kameninové výrobky uložené v depozitári

Na základe koncepcie nadobúdania zbierkových predmetov, akvizičného plánu múzea a v súvislosti s mapovaním regionálnej produkcie bol zámerom projektu nákup deväť kusov výrobkov manufaktúry na výrobu kameniny v Rožňave a dvoch kusov šivetickej keramiky. Fond etnológie sme tak doplnili o ukážku výrobkov rožňavskej kameniny (6 kusov tanierov, 1 ks podnos, 2 kusy kuľač), ktorá v ňom absentovala. Manufaktúra na výrobu kameniny v Rožňave vznikla v roku 1810 a fungovala nepretržite takmer 90 rokov, čím sa zaradila medzi posledné tri fungujúce manufaktúry na našom území. Napriek tomu je o nej zachovaných pomerne málo informácií, čo súvisí aj s nízkym počtom zachovaných výrobkov, ktoré sú dodnes v teréne vzácnosťou.

V minulosti patrilo k jednému z najvýznamnejších remesiel v regióne Gemer-Malohont hrnčiarstvo, pričom dominantné postavenie medzi hrnčiarskymi lokalitami mala obec Šivetice. Hrnčiarske výrobky pochádzajúce zo Šivetíc boli známe aj po úpadku hrnčiarskeho remesla, keďže vďaka kurzu keramiky, ktorý tu bol usporiadaný v roku 1934, šivetickí hrnčiari vyrábali suveníry pre neďalekú jaskyňu Domica, okolité kúpeľné mestá, či turistické centrá. Do fondu etnológie sa nám podarilo získať hlinenú vázu a hlinenú nádobu, tzv. guľku, obe zdobené rytým a maľovaným rastlinno-geometrickým dekórom.

kameninové taniere
kameninové taniere
kameninový podnos
kameninové čutory
hlinené vázy
hello world!
Prejsť na
ostatné aktuality
1 2 3 10

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left