A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV
Gemersko-malohontské múzeum rozšírilo svoje zbierky o diela maliara Eugena Makovitsa (1896 - 1967)
22. 8. 2022

V roku 2022 Gemersko-malohontské múzeum rozšírilo svoj zbierkový fond o dve diela významného maliara Eugena Makovitsa (1896 – 1967), rodáka z Rimavskej Soboty. Zbierkový fond umenia sa rozrástol o olejomaľbu na plátne „Krásna Hôrka“, ktorá vznikla niekedy v rozmedzí rokov 1920 až 1945 (rozmery: 60 x 70 cm)  a olejomaľbu na sololite „Les“ z roku 1951 (rozmery: 31 x 37 cm). Akvizíciu týchto diel z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (v rámci projektu podaného v roku 2021).

Eugen Makovits : Les, 1951, olejomaľba
Eugen Makovits : Les, 1951, olejomaľba
Eugen Makovits : Krásna Hôrka, 1920-1945, olejomaľba
Eugen Makovits : Krásna Hôrka, 1920-1945, olejomaľba

Eugen Makovits študoval na Akadémii výtvarných umení v Budapešti spolu s Mikulášom Galandom a Edmundom Gwerkom. Absolvoval niekoľko študijných ciest a po štúdiách sa usadil v Rimavskej Sobote. Bol aktívnou súčasťou spoločenského života mesta a vyhľadávaným umelcom. Štýlovo vychádzal z tradícií realizmu a impresionizmu. Bol predovšetkým krajinárom, ale v jeho diele nachádzame aj množstvo portrétov, najmä osobností Rimavskej Soboty. Venoval sa tiež sochárskej tvorbe a reštaurovaniu, a je autorom štukovej výzdoby evanjelického kostola a pamätníka padlým na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Pre Gemersko-malohontské múzeum je Eugen Makovits kľúčovým autorom nakoľko jeho pôsobenie je úzko späté s dianím v meste a jeho okolí. V medzivojnovom období bol členom Gemer-malohontskej muzeálnej spoločnosti a v rámci nej bol správcom zbierok výtvarného umenia múzea.

Eugen Makovits žil v Rimavskej Sobote do roku 1945, kedy sa jeho rodina presťahovala do Maďarska. Do svojho rodiska a Gemersko-malohontského múzea sa ešte raz vrátil v roku 1966 na výstavu v múzeu s názvom Z tvorby gemerských maliarov, na ktorej vystavil viacero olejomalieb, pastelov a grafík. Pre výtvarnú kultúru regiónu to bola kľúčová výstava, na ktorej sa okrem Eugena Makovitsa zúčastnili aj ďalší regionálni autori a bol k nej vydaný súborný katalóg. Na výstave bola prezentovaná aj jeho olejomaľba Krásna Hôrka. Práve toto dielo bolo vyobrazené na titulnom liste katalógu k výstave. Ide o jedno z najkvalitnejších Makovitsových diel s námetom ikonickej dominanty regiónu - hradu Krásna Hôrka. Druhé získané dielo, s názvom Les patrí k neskoršej autorovej tvorbe a zreteľný je na ňom príklon k moderným výtvarných štýlom polovice 20. storočia. Z pohľadu múzea ide o výnimočný zbierkový predmet nakoľko v kolekcii Makovitsových diel v zbierke múzea diela z obdobia po roku 1945 úplne absentujú.

katalóg k výstave Z tvorby gemerských maliarov
katalóg k výstave Z tvorby gemerských maliarov

Obe výtvarné diela Eugena Makovitsa boli do zbierok Gemersko-malohontského múzea získané vďaka tomu, že projekt ich akvizície z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

hello world!
Prejsť na
ostatné aktuality
1 2 3 10

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left