A Gömör-Kishonti Múzeum könyvtára minden év márciusában könyvkülönlegességek bemutatásával tiszteleg a könyv hónapja előtt. E program keretében idén márciusban Alfred Edmund Brehm Állatok világa című, több mint 100 éves enciklopédiája kerül bemutatásra. A nagy lélegzetvételű, tízkötetes művet könyvtárunk magyar nyelven és német eredetiben is a közönség elé tárja.
A kiállításra került tízkötetes mű eredetileg 1876 és 1880 között jelent meg Brehms Thierleben (Brehms: Állatok világa) címmel. A mű reprezentatív bőrkötésben, a Lipcsei Bibliográfiai Intézet gondozásában látott napvilágot.
1901 és 1907 között magyar fordításban is megjelent, Méhely Lajos és munkatársai összeállításában. A szintén reprezentatív bőrkötésben kiadott könyv a Légrády Testvérek kiadása volt.
Alfred Edmund Brehm (1829-1884) jeles német zoológus, az állattannal kapcsolatos népszerű tudományos publikációk szerzője Renthendorfban, Christian Ludwig Brehm protestáns lelkész családjában született. Az állatvilág iránti érdeklődést apjának köszönheti, aki maga is amatőr ornitológus volt. Alfred végül a zoológia mellett kötelezte el magát, tanulmányait a jénai egyetemen folytatta. Élete során több kontinenst is bejárt, kutatva azok élővilágát, eredményeit pedig lebilincselő módon tárta a világ elé, különböző folyóiratokban közzétett cikkeiben. Könyvei, akárcsak a Németországban és annak határain túl tartott előadásai nemzetközi szinten is ismertté tették nevét. Művei nagy népszerűségnek örvendtek a tanárok körében is. Élete során egyebek mellett gimnáziumi oktatóként, valamint a hamburgi állatkert s a berlini akvárium igazgatójaként is nevet szerzett magának. Halálát 55 évesen túlhajszolt munkatempója és súlyos betegsége okozta.
Brehm nevét elsősorban az állatvilágot bemutató tízkötetes enciklopédiája tette ismertté, amelyet a Német Bibliográfiai Intézet felkérésére írt és állított össze. A mű első, 6 kötetes változatban való kiadására az 1860-as években került sor. A gazdagon illusztrált publikáció Illustriertes Thierleben (Az állatok illusztrált élete) címmel jelent meg. Szerzője a művet folyamatosan bővítette, míg az el nem nyerte jelenlegi alakját. A tízkötetes alkotás összesen több, mint 2000, szövegközi fekete-fehér illusztrációt és csaknem 200 darab művészi kivitelezésű, egész oldalas, színes valamint fekete-fehér képmellékletet tartalmaz. A kötetek mindegyike nagyjából 700 oldalat számlál. A megannyi kiadást megért művet népszerűsége okán számos nyelvre lefordították.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.