A hónap műtárgya – 2023 márciusa - METEOROLÓGIAI MÉRÉSEK ÉS MÁS EGYEBEK 1724-BŐL
2023. 3. 1. - 2023. 3. 31.
Mgr. Iveta Krnáčová

Március hónap műtárgya ezúttal egy természettudományi és orvosi kutatásokat magába foglaló gyűjtemény az 1724-es évből. A Gömör-Kishonti Múzeum könyvtárából származó történelmi nyomtatványt eredeti, német nyelvű kiadásában tárjuk a közönség elé. A könyvet a múzeum kiállítótermeiben tekinthetik meg 2023. március 1. és március 31-e között.

A Gömör-Kishonti Múzeum könyvtára az eddigiekhez hasonlóan, a könyv hónapja alkalmából újabb izgalmas könyvkülönlegességet tár az érdeklődők elé. 2023 márciusának egészében egy 1724-ből származó természettudományi és orvosi kutatásokat tartalmazó gyűjteményt mutat be az intézmény: „Sammlung Von Natur = und Medicin, Wie auch hierzu gehörigen Kunst- und Literatur-Geschichten, so sich An 1724...  in Schlesien und andern Ländern begeben...“ (Természettudományi és orvosi kutatások, valamint kapcsolódó történelmi tények gyűjteménye a művészet és irodalom területéről, 1724-ből... Sziléziában és más országokban...). A kutatások elsősorban meteorológiai méréseket foglaltak magukba, tehát az időjárási körülmények, szélerősség és egyéb (a címlapon taglalt) jelenségeket, s mindezt a lehetséges kapcsolódások és összefüggések fényében.

Szilézia egy napjainkban Lengyelország és Csehország területén található történelmi régió, ahol a múltban jelentős németajkú lakosság élt. Előbb Poroszországhoz, majd Németországhoz tartozott.

A kutatásokat 1717 és 1725 között a boroszlói (Wroclaw) Természettudományi Akadémia végezte, mégpedig az akadémia egyik tagjának, doktor Johann Kanoldnak (1679-17259) vezetése alatt.

A kutatások eredményeit negyedévente összesítették, majd részletesen publikálták.  Az 1724-es évhez köthető kutatások már a sokadik, egész pontosan a 27-30. negyedéves kutatások voltak a sorban, s eredményeiket mintegy 1400 oldalon publikálták! A munka német nyelven, Lipcsében és Bautzenben (Budyšín) jelent meg, 1725 és 1726 között.

Az 1724-es kutatások, melyek a múzeum birtokában vannak, összegyűjtve, egy kötetbe fűzve maradtak ránk. Az eredeti borítót elsősorban a sima felületű, világos pergamen jellemzi, mely a könyv teljes felületét, így gerincét és a könyvtáblákat is befedi.  A könyv gerincén sötét színű tintával a kutatások gyűjteményének alcíme olvasható: "Collectie Annalivm Physico Medicorvm" (Természettudományi és orvosi évkönyvek gyűjteménye).

A könyvet a 20. század elején a Marikovszky család ajándékozta a múzeumnak, amiről a könyv első, épségben maradt lapján (egész pontosan a 3. oldalon) található pecsétnyomatok is tanúskodnak  „Marikovszky Emma es Bela ajándeka 190?"  és  „Gömörmegyei Muzeum Rimaszombat“

A 27. kutatás címlapja, mely a könyv első oldala volt, sajnálatos módon hiányzik. A kötet 2022-ben a Gömör-Kishonti Múzeum konzervátora, Nagy Erzsébet jóvoltából szakszerű állagmegóváson és megtisztításon esett át.

Az 1724-ből való 28. Természettudományi és orvosi kutatás címlapja
a Természettudományi és orvosi évkönyvek gyűjteményének borítója
a Természettudományi és orvosi évkönyvek gyűjteményének borítója