A Gömör-Kishonti Múzeum gazdag régészeti, néprajzi és történelmi gyűjteményén kívül kiterjedt s értékes történelmi könyvtárral is rendelkezik. E gazdag gyűjtemény 32 854 kötetet foglal magába, melyek a 16. és 20. század közötti időszakot ölelik fel. E gyűjtemény különleges értéke okán különleges elbánásban kell, hogy részesüljön s e történelmi korszak könyveinek és folyóiratainak ápolása és védelme rendkívüli szakértelmet igényelnek.Múzeumunk célja, hogy fokozatosan, évről-évre, újabb és újabb értékes és sérült köteteteket restauráljon. 2020-ban intézményünk a Művészeti Alap pénzügyi támogatásában részesülve megvalósíthatta a 17. és 19. század közötti történelmi nyomtatványai restaurálását célzó projektjének ötödik fázisát. E támogatásnak köszönhetően 6 darab latin nyelvű, történelmi kötet felújítására került sor.
Az első a híres római államférfi, szónok és filozófus, Marcus Tullius Cicero válogatott szónoklatait tartalmazó terjedelmes, három kötetes mű a 18. század második feléből. A második restaurált kötet az eredeti görög nyelvű szövegekből összeállított bibliai Újtestamentum, 1796-ból. A harmadik egy 1708-ból származó magyar-latin-német szótár, a negyedik pedig egy 1772-es német nyelvtan. Az utolsó két kötet teológiai témájú, egészen pontosan egy dogmatika 1772-ből, valamint Florimondus és Raemondus teológiai vitáinak áttekintése 1655-ből.
Az eredmény a Szlovák restaurátorok kamarájának tagjaként is ismert, besztercebányai Mgr. Art. Štefan Kocka munkáját dicséri, aki a történelmi könyvkötések helyreállítására szakosodott. A látogatók a restaurált művek megtekintésén túl a restaurálás folyamatának egyes lépéseivel és szakaszaival is megismerkedhetnek és fényképeken megtekinthetik a könyvek eredeti, felújítás előtti állapotát is.
A restaurált nyomtatványok listája:
A történelmi könyvek restaurálását közpénzek felhasználásával a projekt fő partnere, a Művészeti Alap támogatta.
A restaurálás a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat anyagi támogatása mellett valósult meg.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.