Az Európai Régészeti Napok programja az archeológia és az archeológiai kutatások bemutatására szolgál. A régészeti intézmények és szervezetek a világ számos országában minden évben régészet-orientált programokat és tevékenységeket kínálnak a közönségnek, mégpedig minden korosztály és mindennemű érdeklődési körrel rendelkező látogató számára.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2022. június 17-én (pénteken) immáron második alkalommal csatlakozik az Európai Régészeti Napok rendezvényéhez, amely keretében egy egész délelőttöt szentel az archeológiának. A powerpointos prezentációval egybekötött előadás keretében a Gömör-Kishonti Múzeum régésze, PhDr. Alexander Botoš bemutatja Rimaszombat városának őskori és középkori arculatát és népességét. Előadásában ismerteti a város történetét a újkőkortól kezdve a fiatalabb és késői bronzkor kulcsfontosságú településéig. Szót ejt majd Rimaszombat kialakulásáról és fomálódásáról, ahogy a város középkori építésű központjáról, a Főtérről is. „A közönség arra a kérdésre is választ kap, voltak-e vajon kőfalai a középkori Rimaszombatnak, vagy hogy Kurincon, a Barát kút területén állt-e valaha kolostor vagy sem“, árulta el Alexander Botoš.
Az előadás részét képezi majd egy kommentált virtuális túra is, mely a 18. század második felének Rimaszombatában, annak utcáin és terein viszi végig az érdeklődőket. A digitális rekonstrukció olyan történelmi dokumentumokra épít, mint amilyen például a Vallási békétlenkedések Rimaszombatban című 1771-ben készült veduta, s ily módon minden eddig ismert történelmi tényt is tükröz. A város digitális rekonstrukciójának szerzője Mgr. Daniel Bešina, PhD., a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Bölcsészettudományi Karának Muzeológia Tanszékét erősítő szakmai munkatársa.
Az előadás iskolai csoportoknak szól. A részvételt, kérjük, előre jelezzék! Az előadások 9:00 és 10:30 órától kezdődnek. Belépő: 2€
A rendezvény célja a régészeti kulturális örökségben rendkívül gazdag gömör-kishonti régió régészetének és régészeti kutatásának népszerűsítése.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.