2021. szeptember 28-án (kedden), az Idegenforgalmi világnap keretében 8:00 és 18:00 óra között ingyen látogathatják a Gömör-Kishonti Múzeum kiállítótermeit. A múzeum megtekintésén túl tematikus program is várja az érdeklődőket. Az esemény a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat anyagi támogatásával valósul meg.
Délelőtti programjainkkal az iskolás csoportok figyelmét kívánjuk felkelteni. 8:00, 9:30 és 11:00 órai kezdettel tárlatvezetésre kerül sor az „Ürge“ című kiállításunkon, ahol az ürgékkel kapcsolatos hasznos információkat múzeumunk biológusa és a kiállítás kurátora, RNDr. Gálffy Mónika tolmácsolja az érdeklődőknek. Kiállításunk a legfotogénebb rágcsálóra, a mezei ürgére – annak életére, környezetére, veszélyeztetett mivoltára fókuszál és a megmentésére irányuló intézkedésekkel és praktikus tanácsokkal is megismertet bennünket. A tárlatvezetés ideje alatt a gyerekek az életnagyságúnál jóval nagyobb ürgejáratot is kipróbálhatják, melyet a kiállítóterem egyik végében állítottunk fel. A délelőtti órákban a diákok a Gömör idegenforgalmáért felelős regionális idegenforgalmi szervezettel is megismerkedhetnek, mely bemutatja működését, az idegenforgalom fejlesztése terén véghez vitt legsikeresebb projektjeit, továbbá kirándulási tippeket is ad azok számára, akik Gömör-Kishont megyében kívánják tölteni szabadidejüket. Prezentációjuk részét képezi egy „Járatlan utakon“ (Cestou necestou) névre hallgató animációs program is. Ennek célja, hogy bővítsék a látogatók régiónkkal kapcsolatos ismereteit, hogy felhívják figyelmüket Gömör és Kishont szépségeire, s ún. gondolattérképek segítségével fölerősítsék bennük az elhangzott prezentáció ébresztette élményt. Összeállításakor arra fókuszáltunk, hogy a kiválasztott jelszavak és a régió területén kijelölt turistaútvonal által minden résztvevő számára láthatóvá váljék, mennyi érték és érdekesség található errefelé. Az ismeretszerzés eme formája a régiónkkal kapcsolatos információk játékos módon történő bővítését eredményezi. 16:00 órai kezdettel a Murányi-fennsík Nemzeti park munkatársát, Ing. Jana Šmídtovát köszöntjük, ki előadásában bemutatja a Murányi-fennsíkot s annak turisták által közkedvelt helyeit, ezt követően pedig 17 órai kezdettel múzeumunk biológusa, RNDr. Gálffy Mónika vezeti körbe az érdeklődőket az „Ürge” című kiállításon.
Szeptember 27-ét, mint az idegenforgalom világnapját, 1979 óta ünnepeljük, az Idegenforgalmi Világszervezet (UNWTO) döntése alapján. E napon ér jelképesen véget az északi földfélteke fő turistaszezonja, s veszi kezdetét a déli féltekéé. Múzeumunkban e fő turistaidény 2021.szeptember 30-ával (csütörtök) zárul. Ezt követően, azaz október elsejétől változik intézményünk nyitvatartási ideje: hétköznaponként, keddtől péntekig 9:00-tól 17:00 óráig, hétvégenként pedig 13:00-tól 17:00 óráig áll az érdeklődők rendelkezésére.
Az Idegenforgalmi világnap programja a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat anyagi támogatásával valósul meg.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.