A kiállítás szerzője fényképezőgépe lencséjén keresztül varázsolja elénk India mindennapjait, szakrális emlékeit, az ország ünnepélyeit, a templomok bel –és kültereit, mint például a csennai Szent Tamás bazilikáét (a világ három, kivételes, apostolok maradványaira épült bazilikáinak egyike), valamint a Goa főterén álló Assisi Szent Ferenc – templomét.
A gyöngyhalászok között mintegy 20 000 keresztény élt, kiket Xavéri Szent Ferenc oktatott, aki 1552. december 3-án hunyt el. Csodálatos módon mindmáig érintetlen földi maradványait a kisded Jézusnak szentelt bazilikában őrzik. Ferencet 1662. május 12-én avatták Goa védőszentjévé. A 16. században Goa az Afrika partjaitól Kína és Japán területéig húzódó portugál (politikai és vallási) birodalom kulcsfontosságú központja volt.
A dél-indiai Goa környéki keresztény központból (ahol a legjelentősebb keresztény misszionárius, A Jézus Társaságából való Xavéri Szent Ferenc is ténykedett) származó 24 darabból álló fénykép-sorozat az indiai kereszténység kevéssé ismert történetét igyekszik bemutatni, valamint közelíteni egymáshoz a keresztény és hindu hitvilágot. A színes fényképek megannyi figyelemreméltó részletet tárnak elénk. Az európai keresztény ábrázolások az indiai mesterek kezei alatt gyakori átalakulásokon mentek keresztül, amire szükség is volt, hogy közelebb hozzák a kereszténységet a hazai lakossághoz (így fordulhatott elő például, hogy a helyi ábrázolásokon egy angyal kesudió alakú fülbevalót visel, s hogy a szentek a hindu istenségekre jellemző módon „S” alakban lejtik testüket a zene ritmusára.
A tárlat részét képezi még egy rövid, kommentárokkal ellátott dokumentumfilm is, mely „A szentek nyomában” címet viseli, valamint Anna Galovičová „A szent érintése” (Dotyk svätca, 2021) című könyvének bemutatása – mely Xavéri Szent Ferenc életét mutatja be.
A film online változatban is elérhető - https://www.youtube.com/watch?v=wK6qgBY0zms
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.