2022. november 24-én (csütörtökön) 16:00 órai kezdettel a Gömör-Kishonti Múzeum „Miről mesélnek a föld alatt rejtőzött titokzatos tárgyak...“ címen rendezvényt szervez, mely a 140 éves intézmény jeles évfordulója alkalmából rendezett „A Gömör-Kishonti Múzeum legújabb és restaurált műtárgyai“ című kiállítás kapcsolódó előadása. A tárlatvezetés középpontjában a rimaszombati és a gömör-kishonti régió legújabb régészeti leleteinek bemutatása áll. A kiállításon a múzeum régésze, PhDr. Alexander Botoš vezeti körbe a látogatókat. Belépő: 2 euró.
AGömör-Kishonti Múzeum 2022-ben ünnepli alapításának 140. évfordulóját. E jeles esemény alkalmából az intézmény A Gömör-Kishonti Múzeum legújabb és restaurált műtárgyai címmel jubileumi kiállítást nyitott, melynek keretében azon értéktárgyak kerülnek bemutatásra, melyek az elmúlt egy évtized során váltak a múzeum gyűjteményének részévé. Külön érdekesség, hogy akadnak köztük olyan tárgyak is, melyeket most első alkalommal láthat a közönség.
A régészeti leletek a múzeum 1882-es alapításától kezdődően az intézmény gyűjteményének jelentős és fontos részét képezik. E leletekre kétféleképpen, mégpedig ásatások illetve felszíni gyűjtés során lehet rálelni. 2008-tól a múzeum régésze, PhDr. Alexander Botoš összesen 74 régészeti feltárást valósított meg, s e 2008 és 2021 között végbement ásatások összesen 2020 gyűjteményi tárggyal gazdagították a múzeum gyűjteményalapját.
A kiállításon a Gömör-Kishonti Múzeum által végzett régészeti feltárások leletei kerülnek bemutatásra. Említésre méltóak például azok az újkori kerámia leletek, amelyek 2009-ben kerültek elő a rimaszombati Mikszáth Kálmán utca egykori kútjának helyén végzett régészeti feltárás során, vagy éppenséggel azok a különleges régészeti leletek – egész pontosan egy agyag állvány és egy stilizált antropomorf plasztika – melyeket 2011 és 2016 között Cserencsényben a késő bronzkori pilinyi kultúra egykori temetkezési helyén tártak fel, családi házak építése közben. Kiállításra kerültek az egykori városi piactér területén végzett ásatások során felszínre került újkori agyag és üveg edények maradványai, valamint a 2013-as évben az egykori Serke-Kapla vár területéről előkerült Szent Borbálát ábrázoló középkori kályhacsempék is. Figyelmet érdemel még a 2018-ban, az egykori szalóc-gombaszögi pálos kolostor maradványai közül előkerült figurális díszítéssel ellátott unikális zárókő, valamint a pilinyi kultúra egykori hamvasztásos temetkezőhelyéről származó temetkezési edények, melyek 2019-ben a rimaszombati Daxner utca alól kerültek elő.
A rendhagyó tárlatvezetésen a múzeum régésze közelebbről is megismerteti a látogatókat e különleges leletekkel, továbbá beszámol a Gömör-Kishont területén végzett régészeti feltárásokról is, miközben a látogatók megtekinthetik a „Gömör-Kishonti Múzeum legújabb és restaurált műtárgyai című jubileumi kiállítást.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.