2022. július 11 - 15., 8:00-tól 15:00-ig
Részvételi díj: 100€ / gyerek
Jelentkezési határidö 2022. június 30. az alábbi e-mailen: marekova@gmmuzeum.sk (kapcsolat: Martina Oštrom Mareková, 047/5632741).
A program felépítése megfelel a múzeumi gyűjtemény összetételének és az állandó kiállítás koncepciójának is. A gyerekeknek minden egyes napon lehetőségük nyílik betekinteni a múzeum színfalai mögé, a múzeumi dolgozók mindennapjaiba és ténykedésébe.
A nyári foglalkozások első két napja a néprajz tudományának lesz szentelve. A gyerekeknek lehetőségük nyílik betekinteni a régmúlt korok gyermekeinek világába és mindennapjaiba – a gyermekjátékok, s a gyerekek végezte házimunkák világába. Megtanulhatják a Helička nevű népi játékot és kipróbálhatják magukat a gumis ugrálós játékban is. Az alkotóműhely keretében aztán a lányok rongybabát, a fiúk pedig fűzfasípot készíthetnek, valamint kiétei motívumokkal díszített papírállatkákat és agyagsípokat is.
A következő napon a gyerekek betekintést nyerhetnek egy takácsműhely működésébe két rimakokavai takács, Ľubomíra Žilková és Martin Felbab jóvoltából. Megismerkedhetnek a fonó -és szövőeszközökkel és kipróbálhatják a szövőgépet is. Szövőlapok segítségével pedig karkötőt készíthetnek, valamint ugrókötelet köthetnek majd. A délutáni órákban pedig alkalmuk nyílik betekinteni a múzeum könyvtárába és a történelmi könyvekkel teli tárolóhelyiségbe is. Minden gyermek speciális olvasókártyát kap, mellyel könyvet kölcsönözve az olvasóteremben megismerheti a benne foglaltakat.
A harmadik napon régészek bőrébe bújhatnak a gyerekek. A helyszínen berendezett, rögtönzött régészeti lelőhelyen pedig a régészeti leletanyag feltárásával, kutatásával, valamint a régészeti leletek és elrendezésük fényképes és rajzos dokumentálásával ismerkedhetnek. Kipróbálhatják továbbá a fémdetektor használatát is. A kis felfedezők őskori bronzfüggők epoxigyantából készült másolatai után kutathatnak majd. A múzeum restaurátorának felügyelete mellett pedig betekintést nyerhetnek a kerámia régészeti leletek kezelésének, konzerválásának, szükség esetén pedig restaurálásának praktikáiba. A napot „A régmúlt nyomai“ című filmsorozat epizódjaival rekesztik be.
A negyedik napon a történelem tudománya kerül terítékre, s a múzeum történészének jelenlétében a gyerekek a távoli múlt emléktárgyaival ismerkedhetnek meg. A kézműveskedés során aztán a szabómesterség fortélyaiba is betekintést nyerhetnek és textil könyvjelzőt készíthetnek, amelyet a kalocsai, matyó, kalotaszegi, torockói és barkó népviseletekről ismeretes népi motívumok ihlettek. A gyerekek végezetül a múzeum igazgatónőjével a Tompa Mihály térre és Rimaszombat Főterére is ellátogatnak.
A sokrétű és izgalmas hét a természettudományok bemutatásával zárul le. A gyerekek megismerkedhetnek a múzeum biológusának munkájával – a gyűjteményi tárgyak beszerzésével és evidálásával, a terepmunkával vagy éppen a kiállítások készítésével. A „Kis természettudós“ névre hallgató vetélkedőn pedig a gyerekek különböző állat- és növényfajok megismerésére szolgáló feladatokat oldanak meg nagyító, távcső és azonosító kulcsok segítségével. A kézműves foglalkozás során pedig mindenki kiönthet majd magának egy állati lábnyomot.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.