A rendezvényt kora este, 18:00 órai kezdettel a múzeum udvarán intézményünk igazgatója, PhDr. Oľga Bodorová nyitja meg. A nyitóblokk keretében megismertetjük látogatóinkat rendezvényünk programkínálatával és bemutatásra kerülnek vendégeink is. Az immáron 18. alkalommal megrendezésre kerülő Múzeumok Éjszakájának ezúttal az agyag és az ahhoz szorosan kapcsolódó fazekasság a témája, amit közelebbről a fazekaszsaluzsányi kézműves, Danka Bakšová és a détéri keramikus, Csank Tímea mutatnak be nekünk. Mindketten a Gömör-Kishont Regionális termék márka tulajdonosai, s bár mindkettejük ténykedésének köze van az agyaghoz, munkájuk és alkotásaik eltérőek. Mindkét szakmának megvan a maga varázsa. Az agyag és fazekasság témájához kapcsolódik majd a múzeum igazgatójával, Oľga Bodorovával folytatandó beszélgetés is, kivel a Szuha-völgyi és a süvetei fazekasság történetét feldolgozó, 2019-ben és 2021-ben napvilágot látott könyvei kapcsán beszélgetünk. Az igazgatónő ezidáig több, mint 40 évet szentelt a téma kutatásának. Az agyag és fazekasság iránti szeretete még egyetemi évei alatt alakult ki nála, s változatlan erővel mindmáig tart, tudását pedig szívesen osztja meg a régió fazekassága iránt érdeklődő közönséggel.
A gazdag program sokszínűségéhez alkotásaival hozzájárul még az ajnácskői Andrea Ďurčová Kosecová is, ki a kovácsmesterség rejtelmeibe avat be minket. Nem kevésbé érdekes a rimazsaluzsányi Ladislav Hedvigi munkássága sem, aki a kiétei játékok faragójaként szerzett elismerést magának, s kinek munkássága szintén a Gömör-Kishont Regionális termék márkanévnek hordozója. A fa és a beléje vésett hagyományos díszítőelemek visszarepítik a látogatókat a múltba, s általuk mintegy elképzelést alkothatnak arról, milyen játékokkal is játszottak a gyerekek több, mint száz évvel ezelőtt. A kiétei faragott játékok készítőjüknek köszönhetően idén a Dubajban megrendezett világkiállításon is képviseltették magukat.
Rendezvényünk látogatói az elsők között tekinthetik meg vadonatúj s különleges kiállításunkat, mely a „Meyke – Hagyomány a divatban“ címet viseli, s mely a budapesti divattervező, Molnár-Madarász Melinda alkotásait és márkáját mutatja be, ki egyedülálló ruhákat és divatkiegészítőket készít korunk modern nőinek. A ruhák haute-couture (kézzel készített és méretre szabott) és pret-á-porter (konfekció méretekben készült ruhák) stílusban is elérhetők. Bemutatásra kerül a hagyományos kalocsai, matyó, kalotaszegi, torockói és barkó motívumok alapján készült ruhakollekció is, amelyben a tervező nemcsak a hagyományos magyar ruházat dekoratív művészetét veszi át, hanem azok szerkezetét, egyediségét és értékét is. Alkotásairól egy tárlatvezetés keretében beszél majd a közönségnek.
A múzeum földszinti termében egy fazekastermékekkel megpakolt kocsit is szemügyre vehetnek a látogatók. A lovak vontatta jármű egykoron a kész termékek szállítására szolgált. Látogatóinknak arra is alkalmuk nyílik, hogy felülhessenek egy lovasszekérre, s egy nem mindennapi, s bizonyára feledhetetlen élmény keretében körbeutazzák az esti Rimaszombat utcáit. A városnéző túrákat Jozef Krupa, a Ranč Megi, Poltár-Prievrana tulajdonosa valosítja meg, kinek kocsija a múzeum udvarán várja majd a vállalkozó kedvű látogatókat. Az útvonal a múzeumtól indulva a város utcáin és főterén keresztül vezet, s a körutazás az intézményünkhöz való visszatéréssel ér véget.
Őseink hagyományos receptjei sokszor nem illenek bele mai modern korunkba, holott eredeti, regionális ételekről, illetve termékekről van szó. Kétségtelenül e tradicionális finomságok sorába tartozik a gömör-kishonti Murány településsel egybekötött murányi bukta (muránske buchty) is. Murány e termék védjegyének őrzője, 2018-ban nyerte el a Gömör-Kishont Regionális termék címet. Programunk bevezető részében bemutatjuk a közönségnek azon személyeket, akik e felélesztett tradíció őrzői. A rendezvény ideje alatt, a múzeum udvarán a látogatóknak alkalmuk nyílik megvásárolni és megkóstolni is ezt a gasztronómiai specialitást.
Minden bizonnyal felkelti majd a látogatók érdeklődését az „Egy menyasszony története – Esküvői ruhák Jana Mládek Rajniaková gyűjteményéből“ című kiállításunk is, melyet 2022. május 5-én tettünk hozzáférhetővé a nagyközönség számára. A kiállítást egy fiatal etnológusnak ajánljuk, aki kiterjedt, elsősorban a 20. századból származó menyasszonyi ruhák gyűjteményével rendelkezik, s nemcsak a ruhák, de a hozzá fűződő sokszínű történetek gyűjtője is.
A rendezvény teljes ideje alatt aktuális kiállításaink mellett múzeumunk állandó tárlatai is elérhetőek lesznek (az állandó honismereti kiállítás és az antifasiszta ellenállás és a Szlovák Nemzeti Felkelés történetét feldolgozó tárlat).
A múzeum udvarán frissítők várják a látogatókat, akik belekóstolhatnak a számukra előkészített édességekbe, s kipróbálhatják a védjeggyel ellátott „muránske buchty“ nevű ínyencséget is.
Az esemény támogatói: Firma GULIK Rimavská Sobota, IK Catering Rimavská Sobota a Bán s. r. o. Rimavská Sobota.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.