A A+ A+
Gemersko-malohontské múzeum
Hé/Va:
zárva |
Ke-Szo:
10:00 - 18:00
Nemzeti Kulturális Alap: Petőfi körút 200 – Petőfi nyomában Gömörben és Nógrádban című időszaki és hozzá szorosan kapcsolódó virtuális kiállításláncolat megvalósítása öt múzeum együttműködésében
-
A kiállítás kurátora:
-
hello world!

Pályázati cél: Petőfi körút 200 – Petőfi nyomában Gömörben és Nógrádban című időszaki és hozzá szorosan kapcsolódó virtuális kiállításláncolat megvalósítása öt múzeum együttműködésében

A támogatást nyújtó szervezet: Emberi Erőforrás Támogatáskezelő, Nemzeti Kulturális Alap

Manažér ľudských zdrojov logo

Pályázati program: Petőfi 200 ideiglenes kollégium

Petofi 200

Pályázati azonosító: 690306/00015

A támogatás teljes összege: 25.000.000 Ft

Pályázó: Magyar Nemzeti Múzeum, 1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16

Logo maďarského národného múzea

A pályázat célja, hogy Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója kapcsán a Magyar Nemzeti Múzeum égisze alatt öt szlovákiai és magyarországi kulturális intézmény összefogásában egy olyan kiállításláncolat jöjjön létre, mely Petőfi Sándor életének és irodalmi ténykedésének különböző, múzeumonként eltérő aspektusait mutatja be. A kiállításláncolatban részt vevő intézmények (a szécsényi MNM Forgách-Lipthay Kastélymúzeuma, az MNM balassagyarmati Palóc Múzeuma, a Füleki Vármúzeum, a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria, valamint a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum) különböző koncepciók és elvek alapján történt kiállításrendezései betekintést engedtek a nagyközönségnek a költő élete és szakmai működésének rejtelmeibe.

Az emlékév kapcsán olyan kiállításláncolat valósult meg, mely Petőfi Sándor 1845-ös felvidéki útjának állítva emléket, a több hónapos utazás egyes állomásait, eseményeit és vele kapcsolatos személyeit mutatja be. A láncolat állomásai kiegészítik egymást, s együttesen igyekeznek a lehető legteljesebb és legobjektívebb képet adni a költő életéről és ténykedéséről. A tárlatok úgy épültek fel, hogy talán ösztönzőleg hatottak a látogatókra, hogy mintegy Petőfi nyomdokain haladva minden helyszínt és kiállítást megtekintsenek. Az egyes helyszínek kiállításaihoz virtuális kiállítás is készült, mely otthonról is kényelmesen bejárható és jól hozzáférhető információkkal látja el az érdeklődőket. Petőfi életének és egész pontosan 1845-ös utazásának bemutatásán kívül Gömör és Kishont természeti és kulturális értékei, valamint az adott időszak korszelleme is kibontakozik a tárlatokból.

Az egyes kiállítások tematikus rendezéseik mellett nemcsak Petőfi Sándor korát, a régmúlt jeles eseményeit és relikviáit mutatják be, de igyekeznek megjeleníteni Petőfi és kora eseményeinek napjainkra, nemzeti tudatunkra, gondolkodásunkra és világlátásunkra gyakorolt hatását is.

A kiállítás a modern muzeológia követelményeinek megfelelő, látogatóbarát módon, interaktív felületek alkalmazása mellett mutatja be Petőfi Sándor életének és korának kiválasztott részleteit és aspektusait. A kiállításláncolatban részt vevő egyes intézmények más-más elképzelés és megvalósítás mentén haladva hoztak létre külön-külön és egységbe állítva is érdekes és gazdag információanyaggal bíró tárlatokat. A szécsényi Kastélymúzeum a szabadságeszményt helyezi fókuszba, párhuzamba állítva közben a magyar nemzet két kimagasló szabadságharcosának, Rákóczinak és Petőfinek alakját, A balassagyarmati Palóc Múzeum Petőfi fogadtatását és kultuszát emeli ki, a közeget, mely életében és halála után körülvette,  A losonci Nógrádi Múzeum Petőfi szerelmeivel és szerelmi költészetével foglalkozik, míg a Füleki Vármúzeum a költő etnikai hátterét, származását, nemzetiségi hovatartozását vitatja meg. A rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum pedig Petőfi kapcsolatrendszerét, egész pontosan barátságait, azok dinamikáját, történetét tárja a közönség elé. A tárlat magáról a korról is szól, melyben a költő élt és alkotott. Petőfi rövid élete alatt kétszer is meglátogatta régiónkat, közelebbről Rimaszombatot is, sőt, legendás barátainak egyike, Tompa Mihály maga is rimaszombati születésű volt.

plagát k výstave petofi

A rimaszombati kiállítás megnyitójára 2023. április 27-én került sor, s a tárlatot 2023. október 29-ig tekinthették meg az érdeklődők. Kiállításunk két, jól elkülöníthető részre osztható, mégpedig az alapján, hányszor is látogatta meg a költő a gömör-kishonti régiót. A kiállítási tér egyik oldala az 1845-ös, másik oldala pedig 1847-es gömöri útjának történetét dolgozza fel, míg központi eseményként 1845 májusának végén tett rimaszombati látogatása jelent meg az érdeklődők előtt. A kiállítást a 21. századi muzeológia elvárásainak megfelelő technikai és interaktív eszközök egészítették ki, valamint múzeumpedagógiai kellékek és segédeszközök, melyek segítségével a látogatók közelebb kerülhettek az adott történelmi korhoz és embereihez.

A virtuális kiállítást itt tekinthetik meg:

Odkaz na virtuálnu prehliadku

A partnermúzeumok kiállításai:

  • Nógrádi Múzeum és Galéria, Losonc
  • Füleki Vármúzeum, Fülek
  • Magyar Nemzeti Múzeum – Forgách-Lipthay Kastélymúzeum, Szécsény
  • Magyar Nemzeti Múzeum – Palóc Múzeum, Balassagyarmat
1 2 3 45
chevron-left