A Romaüldözés a Szlovák Állam korában című kiállítás a romákkal szemben tanúsított faji intézkedésekre fókuszál, bevezetőjében a náci faji politikára és a romaüldözésre fektetve hangsúlyt. Közelebb hozza a történelem egy sötét szeletét, a roma közösségekkel szembeni népirtásét, amely az Auschwitz-Birkenau koncentrációs -és megsemmisítő táborban található „cigány családtábor“ felszámolásával tetőződött. A kiállítás utolsó része a Szlovák Állam 1939 és 1945 közötti fennállásának romaellenes politikájával foglalkozik. A tárlat szerzője a Holokauszt Múzeum történésze, Matej Beránek: „A kiállítás a Szlovák Állam romaellenes politikájának terén tett konkrét intézkedéseket tükrözi. A munkakötelezettség bevezetésétől, a mindennapi életben tapasztalt korlátozások és a romaellenes propagandán át egészen a Szlovák Nemzeti Felkelés kitörése utáni megtorlásokig.“
Martin Korčok, a szeredi Holokauszt Múzeum igazgatója és a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) szlovák küldöttségének képviselője hozzátette: „A holokauszt s a romák elleni népirtás kérdésének elhanyagolása nagyban hozzájárult az adott etnikummal szembeni előítéletek és diszkrimináció kialakulásához, amelyet sajnos sok roma közösség mindmáig is tapasztal. Felelősnek érezve magunkat a rasszizmus és faji alapú diszkrimináció ilyesféle formáinak leküzdéséért, Nemzetközi Szövetségünkben (IHRA) elfogadtuk az anticiganizmus/ romaellenes diszkrimináció definícióját. Hazánk lakosságának igencsak hasznára válna, ha e definició a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsában is érvényre jutna, mely a múltban már támogatta az IHRA által kidolgozott antiszemitizmus munkadefiníciót is.“A kiállítást igyekszünk Szlovákia egész területének minél több városában bemutatni. Mivel az utcákon kerül sor a prezentálásra, a látkép és a mindennapok elkerülhetetlen részévé válik, amit a lakosság sem tud majd kikerülni. s igy sok polgártársunk talán legelőször találkozik majd a roma lakosságot a holokauszt idején ért üldözésről, s a roma lakosság sorsáról...
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.