Štefan Tóbik élete és munkássága
2023. 3. 15. - 2023. 6. 30.
Prof. PhDr. Júlia Dudášová, DrSc.

2023. március 15-én (szerdán) 14:30 órai kezdettel a Gömör-Kishonti Múzeum termeiben Štefan Tóbik élete és munkássága címmel sor kerül a professzor művét bemutató kiállítás megmyitójára. A tárlat Júlia Dudášová professzor munkáját dicséri, s 2023. június 30-ig lesz megtekinthető.

A nyustyai (Hnúšťa) születésű Štefan Tóbik (1909-1969) a gömöri és kishonti nyelvjárások kiváló ismerője volt, aki a szlovák nyelvtudomány és dialektológia megalapozói közé tartozik. Az eperjesi székhelyű (1952-1969) Pozsonyi Szlovák Egyetem Pedagógiai Karán működött Szlovák Nyelv és Irodalom Tanszék alapítója és első vezetője, továbbá az eperjesi székhelyű (1959) kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem Bölcsészettudományi Karának társalapítója és a  terjedelmes, ötkötetes „Gömör nyelvjárásai“ című dialektológiai munka szerzője, mely műnek megjelenését azonban már nem érhette meg. Kéziratos hagyatékából  művét az eperjesi egyetem professzora,  Júlia Dudášová emelte ki, majd javításokat eszközölve rajta s kipótolva azt, sajtó alá rendezte. Az ötkötetes alkotás végül 2018 és 2021 között az Eperjesi Egyetem kiadójánál jelent meg.  Štefan Tóbik műve végül pótolta a hiányosságokat és kitöltötte az egyetemi könyvtárak űreit, miközben a szlovakisztika, szlavisztika valamint kárpátisztika keretein belül, hazai és külföldi terepen történő komoly tudományos kutatások jelentős inspirációjává vált.

posterová časť výstavy
návštevníci vernisáže