2023. június 22-én 16:30 órakor
Katona Csaba

Előadás a költő kapcsolati rendszeréről

2023. június 22-én (csütörtökön) 16:30 órai kezdettel a Gömör-Kishonti Múzeum termeiben előadásra kerül sor „Szerelmek, költők, szerkesztők – Petőfi Sándor gömöri és rimaszombati kapcsolatai“ címmel. A jeles romantikus költő kapcsolati rendszerét a budapesti Magyar Országos Levéltár történésze, Katona Csaba mutatja be a nagyközönségnek. Az előadás a „Petőfi legendás barátságai“ névre hallgató kiállításhoz kapcsolódik, melyet 2023. április 27-én nyitottak meg a Gömör-Kishonti Múzeumban. A rendezvény magyar nyelven valósul meg.

A „Petőfi legendás barátságai“ című kiállítás, mint a költő születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett programok részének tekinthető lánckiállítás egyik állomása, a látogatóknak érdekes tudnivalók bőséges tárházát mutatja be, nemcsak Petőfiről, hanem baráti kapcsolatairól, és magáról a korról is, melyben a költő élt és alkotott. A további információk iránt érdeklődők számára azonban a Gömör-Kishonti Múzeum meghívta a budapesti Magyar Országos Levéltár történészét, hogy a kiállításhoz kapcsolódóan újabb, érdekes tudnivalókat áruljon el a közönségnek.

Katona Csaba történész, kutatási területe a 19–20. századi magyar társadalom- és művelődéstörténet. Több kötet és számos tudományos és népszerűsítő szakcikk szerzője. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának történelem szakán végzett 1998-ban, ez évtől 2011-ig a Magyar Országos Levéltár munkatársa volt különféle beosztásokban, közben felelős szerkesztője volt a Levéltári Szemlének, a Levéltári Közleményeknek, választmányi tagja a Magyar Levéltárosok Egyesületének, alelnöke a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaságnak. 2011 és 2022 között a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa, 2013-tól emellett a Bölcsészettudományi Kutatóközpont kommunikációs referense volt. 2022 óta a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában dolgozik.

Katona Csaba előadásában a legendás költő kapcsolati rendszeréről ad majd elő, aki rövid élete alatt kétszer is meglátogatta régiónkat, közelebbről Rimaszombatot is, sőt, legendás barátainak egyike, Tompa Mihály maga is rimaszombati születésű volt. Az előadásból megtudhatjuk, hogyan muködtek barátságai, szerelmei, vagy éppen szakmai kapcsolatai más költőkkel, művészekkel és szerkesztőkkel. Izgalmas múltutazás vár ránk, melynek célja, hogy megértsük nemcsak a költő, de az adott kor egészét is.

plagát k prednáške