2022. szeptember 29-én (csütörtökön) a Gömör-Kishonti Múzeum szervezésében sor kerül az intézmény alapításának 140. évfordulójára készített A Gömör-Kishonti Múzeum legújabb és restaurált műtárgyai című kiállítás és a múzeum udvarán helyet kapott Pop-Up kiállítás köré szőtt Volt egyszer egy múzeum... című különleges tárlatvezetésre. A tárlatvezetés elsősorban a múzeum történetére fókuszál, s részét képezi majd a múzeum történelmi gyűjteményalapjában elhelyezett olyan új gyűjteményi tárgyak bemutatása is, amelyek helyet kaptak a jubileumi kiállításon. A rendezvényre 16:00 órai kezdettel a múzeum udvarán és helyiségeiben, Kerényi Éva kíséretében kerül sor. Belépő: 2 euró.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2022-ben ünnepli alapításának 140. évfordulóját. E jeles jubileuma alkalmából A Gömör-Kishonti Múzeum legújabb és restaurált műtárgyai címmel kiállítást szervezett látogatói számára, melyen az elmúlt egy évtizedben adományozás, vásárlás vagy kutatások és feltárások keretében a múzeumba került avagy az elmúlt 10 évben restauráláson átesett tárgyak kerülnek bemutatásra. A kiállítás részét képezi a múzeum udvarán elhelyezett Pop-Up kiállítás is, mely a jubiláló intézmény történetéről, s az egyes gyűjteményalapok kialakulásáról és profilozódásáról nyújt érdekes beszámolót.
A jubileumi kiállítás teljes időtartama alatt a kiállítás kísérő programjaiként az egyes gyűjteményalapok kurátorai által megtartott tárlatvezetések informálják majd a múzeum iránt érdeklődőket. A rendezvények célja túlmutat azon, hogy a hallgatóság csupán passzív információbefogadó legyen, célja ugyanis a fontos tényekre, összefüggésekre való rámutatás, s ezzel a hallgatóság és látogatóközönség mintegy aktivizálása, hogy a kiállítás tartalmát a kiállítás keretein túli szélesebb összefüggésekben szemléljék.
Az előadássorozat szeptember 29-én 16:00 órai kezdettel veszi kezdetét a múzeum történetéről és az intézmény történelmi gyűjteményalapjáról szóló előadással, mely külön hangsúlyt fektet majd a jubileumi kiállítás keretében bemutatott legújabb és nemrégiben restaurált műtárgyakra is. A tárlatvezetés a múzeum udvarán fölállított rendhagyó Pop-Up kiállítás bemutatásával indul, majd az intézmény falain belül, az egyes kiállítóhelyiségekben folytatódik. A hallgatóság eközben tudomást szerezhet a múzeum létrejöttének történetéről, megismerkedhet az alapítók neveivel, megtudhatja, hogyan alakult és formálódott az intézmény a történelmi események sodrában és hogyan épültek ki a múzeum egyes gyűjteményalapjai. A történelmi gyűjteményből a Művészettámogatási Alap finanszírozásával megszerzett, illetve a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat célirányos alapjaiból restaurált vagy vásárolt gyűjteményi tárgyak, valamint a térség fontos személyiségeihez (történelmi alakok, művészek, a térség híres szülöttei) kapcsolódó személyes tárgyak kerülnek kiállításra. A látogatók egyebek mellett megtekinthetnek egy optikai illúzión alapuló, Masaryk, Beneš és Štefánik portréival ellátott képet, Heine betiltott, a terezíni koncentrációs táborból származó könyveit, egy 18. századi, ún. magyar típusú bőr lovaglónyerget, Ferenczy István szobrász klasszicista ágyát, vagy éppen az osgyáni Luzénszky család birtokából származó aranyozott, neorokokó tükröt is, a 19. század végéről.
A tárlat a Besztercebányai Kerületi Önkormányzat anyagi támogatása mellett valósul meg.
A Gömör-Kishonti Múzeum 2023. február 22-én (szerdán) 9:00 órai kezdettel kerít sort legújabb rendezvényére, mely során bemutatkozik a népi művészet jeles mestere, a nagyrőcei Pavel Ferdinandy is. A fafaragó betekintést enged a pásztorbotok, s más, a mindennapokban és jeles alkalmakkor (például betlehemezés során) használt pálcák és botok készítésének világába. A foglalkozás egyaránt alkalmas diákcsoportok és érdeklődő kedvű egyének számára. Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék 2023. február 20-ig. A pásztorbotok mesterével ugyanaznap 10:30 órai kezdettel is találkozhatnak az érdeklődők. Belépti díj: 2 euró.
A népművészet mesterével való találkozás a múlt év októberében nyílott Faműves mesterségek Gömör-Kishontban című múzeumi kiállítás kísérőrendezvénye. A tárlat olyan, fával kapcsolatos mesterségeket mutat be, mint például az ácsok vagy kádárok szakmája, a kerékkészítés, az asztalosmesterség, a fafaragás, vagy éppen a kosárfonás. A különböző szakmákat azok munkaeszközein és az elkészült termékeken keresztül kívánja bemutatni.
Pavel Ferdinandy 2004 óta foglalkozik használati és dekorációs célzattal készített sétapálcák, vagy éppen vadász -és pásztorbotok faragásával. Idővel aztán betlehemezéshez használatos botok is kikerültek kezei közül. A famegmunkálást és fafaragást illető legelső ismereteit barátaitól szerezte, s tudását később a régebbi szakirodalom tanulmányozásával bővítette. A különféle népművészeti termékek előállításának módjait múzeumlátogatások során, néprajzkutatókkal folytatott konzultációk alkalmával sajátította el.
Termékeit folklórrendezvényeken mutatja be, többek között Gyetván, Miaván, Pribilinán, Vichodnán, de akár kézműves vásárokon is találkozhatunk alkotásaival, legyen szó Besztercéről, Késmárkról, Léváról, Nyitráról, Nagyszombatról, vagy épp Szlovákia különféle falvainak és városainak bárminemű rendezvényeiről. Termékei a világ számos pontjára eljutottak már az érdeklődők széles spektrumának köszönhetően. Alkotásaival találkozhatunk Kanadában, az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban, Németországban, Franciaországban, vagy akár Kuvaitban is. Mivel Ferdinandy úr a Népművészeti termelés központjának (ÚĽUV) tagja, termékeivel a szervezet specializált üzleteiben is találkozhatunk. Mindezen túl pedig alkotásai immár egyes múzeumok gyűjteményének is részét képezik: faragványaival a Gömör-Kishonti Múzeumban vagy éppen a liptóújvári Néprajzi Múzeumban is összefuthatunk. 2020-ban a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma A népművészeti alkotások mesterének tiszteletbeli címével tüntette ki.
Részvételi szándékukat, kérjük előre jelezzék a 047/5632741 telefonszámon, a marekova@gmmuzeum.sk címen, avagy személyesen a múzeum pénztárában.