80. výročie Slovenského národného povstania

01.10.2024 - 30.11.2024
RNDr. Ján Aláč

október/november 2024

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote ako organizácia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravilo pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania tematickú expozíciu a sériu sprievodných podujatí pod súhrnným názvom „80.výročie Slovenského národného povstania v Gemersko-malohontskom múzeu“. Séria sprievodných podujatí bude prebiehať od septembra do konca decembra 2024.

Počas týchto mesiacov  uvidí návštevník múzea expozíciu Slovenského národného povstania a protifašistického odboja v Gemeri-Malohonte, a teda vyinštalované zbierkové predmety, ktoré úzko súvisia práve s týmito témami. V piatok 20.septembra sa pre organizované skupiny uskutoční komentovaná prehliadka po náučnom chodníku „Bojisko Rimavská Baňa“, kde budú účastníkom predstavené miesta bojov prebiehajúcich v októbri 1944 medzi povstaleckými a nemeckými vojakmi.

21.septembra mohli zažiť návštevníci múzea „Povstanie v múzeu..“. Medzi 10:00 a 15:00 hodinou sa na nádvorí  Gemersko-malohontského múzea uskutočnilo predstavenie výzbroje a výstroje z obdobia Slovenského národného povstania a druhej svetovej vojny zo zbierok súkromných zberateľov. Partnermi múzea pri tomto podujatí boli členovia Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice z Rimavskej Soboty.

Témou SNP sa zaoberá aj séria odborných prednášok, z ktorých prvá sa uskutočnila 24.septembra 2024 s názvom „SNP - kontext a súvislosti“ v podaní vojenského historika PhDr. Pavla Mičianika PhD., M.A. o druhej svetovej vojne a Slovenskom národnom povstaní.

Témou SNP budeme pokračovať aj v októbri, a to 10.októbra s prednáškou Ing. Dušana Hutku z Tisovca, ktorý je autorom publikácií „Príbehy z vojny I. a II.“, v ktorých spracoval SNP a osudy jeho účastníkov v Tisovci a jeho okolí.

15. až 17.októbra 2024 budú mať možnosť študenti stredných škôl zúčastniť sa tematických vyučovacích hodín a vypočuť si výklad k expozícii SNP a protifašistického odboja. Cieľom tejto aktivity je okrem prehĺbenia vedomostí o tomto období slovenských dejín  podnietiť u mladšej generácii záujem o pochopenie podstaty SNP a jeho zaradenie do kontextu udalostí 2.svetovej vojny a povojnového obdobia.

Podujatie s názvom Ján Ušiak - veliteľ 1.partizánskej brigády Jana Žižku bude venované 110.výročiu narodenia a 80.výročiu úmrtia Jána Ušiaka a uskutoční sa 24.októbra 2024. Príbeh poručíka Jána Ušiaka priblíži divákom Ján Aláč, RNDr., zástupca riaditeľa Gemersko-malohontského múzea.

Tematické vyučovacie hodiny budú pokračovať aj novembri, a to 12. až 14.novembra 2024, kedy sa pod názvom „SNP - miesta pamätajú“ bude študentom prezentovať priebeh Slovenského národného povstania v regióne Gemer-Malohont so zameraním na miesta najvýznamnejších bojov s cieľom spoznať a prezentovať lokality regiónu charakteristické povstaleckou tradíciou.

No a na záver ale nie v poslednom rade sa 20.novembra 2024 uskutoční predstavenie najnovšieho filmového dokumentu o veliteľovi povstaleckej armády, divíznom generálovi Rudolfovi Viestovi, rodákovi z Gemera-Malohontu, presnejšie z Revúcej.  Záujemcov pozývame na besedu s tvorcami filmu na čele s režisérom Milanom Homolkom.

Príďte si s nami pripomenúť významnú kapitolu našich dejín v rámci 80. výročia tejto udalosti.

Autor tlačovej správy: Mgr. Szilvia Tóth, PR manažérka

Kontakt: 0911 239 234, prmanager@jan-ulicky