Akvizícia dermoplastického preparátu daniela škvrnitého

01.08.2024
RNDr. Monika Gálffyová

V roku 2024 rozšírilo Gemersko-malohontské múzeum svoj zbierkový fond o dermoplastický preparát daniela škvrnitého.  Akvizíciu dermoplastického preparátu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (v rámci projektu podaného v roku 2023), ktorému aj takto ďakujeme.  Ide o preparát samca daniela v letnej srsti v kroku. Návštevníci si nový zbierkový predmet môžu prehliadnuť  už dnes v prírodovednej časti stálej expozície Gemersko-malohontského múzea.

Daniel škvrnitý na Slovensku nie je pôvodným druhom. Pochádza z Malej Ázie a východného Stredomoria. Do oblasti strednej Európy ho introdukovali pravdepodobne ešte Rimania. Je rozšírený hlavne v listnatých a zmiešaných lesoch do nadmorskej výšky približne 500 m.  Na pastvu na lúky vychádza z húštin hlavne pri zotmení, no v nerušených oblastiach aj cez deň.  Je výrazne menší ako jeleň. V zimnej srsti je sivohnedý, letnú srsť má červenohnedú so svetlými škvrnami. Samca spoznáme tiež podľa mohutných, lopatkovito rozšírených parohov. Väčšinu roka žijú samce a samice oddelene, samice a mladšie samce v stádach, staršie samce často samotársky. Počas ruje, ktorá prebieha v októbri až prvej polovici novembra, bojujú samce o postavenie, teritóriá a priazeň samíc. Úspešný samec sa následne pári s viacerými samicami, ktoré potom na prelome mája a júna rodia spravidla jedno mláďa. Danile škvrnitý sa živí rastlinnou potravou, väčšinou bylinami. Často však ohrýza aj stromy, čím spôsobuje hospodárske škody. Je rozšírený na celom území Gemera-Malohontu, hlavne však v Rimavskej kotline a Revúckej vrchovine. Často sa chová aj v oborách.

Z veľkých bylinožravcov územia mohli návštevníci múzea v expozícii zatiaľ vidieť len sviňu divú a srnu lesnú. Od 15. mája sa však zbierkový fond múzea obohatil vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia aj o dermoplastický preparát daniela škvrnitého a tým predstavuje ucelenejší obraz prírody územia.

Akvizíciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autor tlačovej správy: RNDr. Monika Gálffyová, biologička

Kontakt: 047/56 32 741, galffyova@gmmuzuem.sk