A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Kraslice Tünde Benko z Fiľakova. Prezentácia spojená s tvorivou dielňou.

9. 6. 2021
Kurátor/ka výstavy:
-
Plagát k podujatiu.

9. júna 2021 o 15.30 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční prezentácia kraslíc a tvorby Tünde Benko z Fiľakova, ktorá zdobí kraslice voskovo-batikovou technikou, pričom používa ornamenty typické pre región Novohrad a Gemer-Malohont. Návštevníci si z prezentácie môžu odniesť ozdobenú kraslicu. Vstupné je 2€, a v cene je tiež prehliadka výstavy Pôvab kraslíc.

Podujatie sa uskutoční v súlade s aktuálne platnými protiepidemiologickými opatreniami. Maximálny počet účastníkov je 15.

Pedagogička a remeselníčka Tünde Benko sa narodila v Košiciach, vyrastala v obci Veľká Ida a v súčasnosti žije s manželom v obci Šíd pri Fiľakove. Už viac ako dvadsať rokov pôsobí na Základnej škole Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove ako pedagogička prvého stupňa. V škole vedie krúžky, v ktorých deti spoznávajú zvyky, tradície a gastronómiu predkov. Zároveň pripravuje deti aj na rôzne súťaže. Už niekoľko rokov spolu s kolegami organizuje regionálnu folklórnu súťaž v ľudovom speve Počul si zvesť? (Hallottad-e hírét?). Je jednou zo zakladateliek remeselníckeho priateľského kruhu Motolla, je členkou Spolku palóckych ľudových remeselníkov a členkou Združenia maďarských remeselníkov na Slovensku.

Zdobeniu kraslíc sa začala venovať ako malé dievčatko. So starou mamou zdobili kraslice inou technikou ako v súčasnej dobe, vosk nanášali pomocou zápaliek. Techniku, ktorou zdobí kraslice dnes, sa naučila v tábore pre zahraničných pedagógov v Maďarsku. Jej majsterka sa volá Csilla Bérczi Szendrö. Tradičné kraslice zdobené voskovo-batikovou technikou z regiónu Južný Novohrad sú vyrobené z vyfúknutého vajíčka, na ktoré je pomocou trubičky s roztopeným včelím voskom nanesený „napísaný“ ornament. Ornamenty väčšinou pochádzajú z publikácie Gyula Fabiána z Etnografického zborníka z roku 1908 a z vlastnej zbierky. Kraslice sú farbené prírodnými farbivami - vývarom zo šupky cibule a vývarom z bobule bazy. Sú v celom svojom procese vyrobené ručne.

Tünde Benko považuje za veľmi dôležité, aby si mladá generácia obľúbila a osvojila mnohoraké odvetvia ľudového umenia a na tento vznešený účel využíva každú príležitosť. Zdobenie kraslíc má ako svoju záľubu. Kraslice rozdáva na Veľkonočný pondelok svojim kúpačom. Na Veľkonočný pondelok spolu s členmi remeselníckeho krúžku Motolla robia tvorivé dielne počas podujatia Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade.

Jej srdcovou záležitosťou je oživenie výroby tradičných novohradských kraslíc. Zúčastňuje sa rôznych vzdelávacích aktivít spojených s odovzdávaním tradičných výrobných techník ľudového umenia ako odborná lektorka. Od roku 2006 svoje kraslice predkladá pred hodnotiacu komisiu. Jej kraslice sa dostali aj do Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, do Podunajského múzea v Komárne a boli prezentované aj na výstave Élő Népművészet (Živé ľudové umenie) v budapeštianskom Szépművészeti Múzeum v roku 2005. Získala mnoho ocenení, vrátane ceny Pro Cultura HungaricaKomenského pamätnú plaketu. Bola jej udelená značka Regionálny produkt Novohrad.

V rámci štipendia podporeného Fondom na podporu umenia vytvorila zbierku kraslíc zdobených motívmi z viacerých regiónov. Vytvorenú zbierku kraslíc prezentovala v roku 2020 na výstave v Mestskom múzeu vo Fiľakove a v roku 2021 v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Logo s Finančnou podporou  Banskobystrického samosprávneho kraja.

Fotografie z podujatia

Tünde Benko počas prezentácie.
Kraslice vyrobené Tünde Benko.
Pohľad na tvorivú dielňu - zdobenie voskom.
Pohľad na tvorivú dielňu - farbenie.
Pohľad na tvorivú dielňu - čistenie.
Pohľad na tvorivú dielňu - hotová kraslica.
hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left