Sisi: život vyrozprávaný v šatách

18.05.2024 - 31.05.2024
Mgr. Igor Kerepesi, historik GMM

18.05.2024 - 31.05.2024

Výstava Sisi: Život vyrozprávaný v šatách je venovaná róbam a šatám rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 - 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

Pokračovateľkou módneho salónu D´Elia je práve Mónika Czédly. Presné kópie historických šiat, ktoré sú spojené s jej menom, boli vystavené na mnohých miestach v Maďarsku, Nemecku i na Slovensku. V Rimavskej Sobote si ich môžete pozrieť už druhýkrát, a to po úspešnej výstave z roku 2019 s názvom „Vaše veličenstvo Sisi – Šaty a kostýmy cisárovnej Sisi“. Kolekcia sa odvtedy rozšírila o nové kusy oblečení.

Pri príležitosti 140. výročia korunovácie Alžbety za uhorskú kráľovnú (1867 - 2007) vyhotovila Mónika Czédly prvú repliku šiat cisárovnej. Boli nimi korunovačné šaty podľa fotografie Emila Rabendinga z roku 1866, ktoré si Sisi obliekala počas korunovačných slávností. Ústredné šaty tohtoročnej výstavy Móniky Czédly sa však viažu k inému výročiu, presnejšie k uzavretiu manželstva Alžbety a Františka Jozefa I., ktoré sa uskutočnilo pred 170. rokmi, v roku 1854. Návštevníci si pri tejto príležitosti môžu zblízka pozrieť repliku svadobných šiat kráľovnej Alžbety.

Na výstave okrem svadobných šiat môžu návštevníci vidieť repliky Sisiných jazdeckých šiat,  maďarského ornátu, spoločenských šiat s diamantovými hviezdami, jej šaty z Korfu, a tiež šaty, v ktorých cisárovnú 10. septembra 1898 zavraždili v Ženeve. Okrem Alžbetiných šiat a kostýmov si môžu návštevníci pozrieť aj kópie šiat dvornej dámy a predčítačky kráľovnej, kópie odevov patriacich Andrášiovcom, a tiež kópie šiat a odevov, ktoré patrili deťom kráľovnej. Šaty sú šité ručne a zhotovené na základe originálnych fotografií alebo malieb.

Cieľom výstavy je predstavenie a popularizácia doby kráľovnej Alžbety, čiže druhej polovice 19. storočia, ktorá bola plná spoločensko-politických premien a prinášala mnoho pozitívnych dianí a zmien pre obyvateľov Uhorského kráľovstva a neskôr Rakúsko-Uhorska. Dôležitým cieľom a poslaním výstavy je aj popularizácia práce a životného diela tvorkyne  týchto honosných šiat (verných kópií historických originálov), Móniky Czédly, ktorá stojí na čele Salónu D´Elia, a ktorá už dlhé roky vyrába kvalitné a prekrásne repliky historických šiat.

Výstava v priestoroch Gemersko-malohontského múzea potrvá od 18. mája do 31. augusta 2024. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Plagát
Plagát k výstave