Cifrované vajíčka - prednáška spojená s ukážkou tradičného farbenia vajíčok
Prednáška bude venovaná veľkonočnému zvykosloviu s dôrazom na symboliku vajíčka a najstaršie techniky zdobenia kraslíc. Vajíčko zohrávalo vo veľkonočnom období významnú úlohu, symbolizovalo znovuzrodenie a kolobeh života. Bolo súčasťou zvykov počas Zeleného štvrtka, ktorý bol prvým dňom výhonu na pašu. Pastier na vhodnom mieste, ktoré dobytok nevedel obísť, v noci zakopal vajíčko, reťaz, hlinu z troch hrobov a tri prúty zo šípu, teda predmety, ktoré mali dobytok chrániť, zabezpečiť aby stádo držalo spolu a množilo sa.
Počas prednášky budú prezentované najstaršie techniky zdobenia kraslíc – farbenie kraslíc prírodnými farbivami (napr. šupky z cibule, cvikľa, brezová kôra) a zdobenie otlačkami listov (napr. ďateliny). Všeobecne rozšírené bolo farbenie veľkonočných kraslíc na červeno. V prenesenej symbolike vystupovala v ľudovom prostredí červená farba, ako farba lásky a krvi, životodarnej sily, aj ako farba ochranná.
Prostredníctvom fotografií budú prezentované techniky zdobenia kraslíc zastúpené v zbierkach Gemersko-malohontského múzea od roku 1882 po súčasnosť - otláčanie listov, vyškrabovanie, batikovanie, maľovanie, oblepovanie slamou, voskovanie a obháčkovanie.
Súčasťou prednášky bude aj praktická ukážka farbenia vajíčok v odvare z cibuľových šupiek a ich zdobenie otlačkami listov. Návštevníci si zároveň vyrobia zapichovačku do kvetináča v podobe veľkonočnej kraslice, ktorú dokreslia ľudovým ornamentom.
Počas podujatia je možné zakúpiť si katalóg kraslíc zo zbierok Gemersko-malohontského múzea - Pôvab kraslíc.