A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Múzejno-pedagogické aktivity a odborné prednášky

Múzejno-pedagogické aktivíty
Pre deti materských škôl a pre žiakov základných a stredných škôl ponúka múzeum širokú škálu múzejno-pedagogických aktivít
V prípade záujmu je potrebné návštevu nahlásiť vopred.
Zoznam prednášok
Predmety minulosti
PhDr. Elena Lindisová
Práca v múzeu
PhDr. Elena Lindisová
História mesta Rimavská Sobota
PhDr. Elena Lindisová
Tradičná remeselná výroba v Gemeri -Malohonte
Mgr. Ľ. Pulišová
Ľudové hudobné nástroje Gemera-Malohontu
Mgr. Ľ. Pulišová
Život detí v tradičnom vidieckom prostredí regiónu Gemer-Malohont
Mgr. Ľ. Pulišová
Turci v Gemeri –Malohonte
PhDr. A. Botoš
Mesto Rimavská Sobota v praveku a v stredoveku
PhDr. A. Botoš
Stredoveké hrnčiarstvo v Gemeri-Malohonte
PhDr. A. Botoš
Najnovšie archeologické výskumy GMM
PhDr. A. Botoš
Vtáctvo Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová
Paleontologické nálezisko Kostná dolina – Hajnáčka
RNDr. M. Gálffyová
Sťahovavé vtáky Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová
Kým vyletí vtáčik
RNDr. M. Gálffyová
Rieka Slaná
RNDr. M. Gálffyová
Rimavská Sobota a I. svetová vojna
PhDr. Éva Kerényi, PhD.
Rimavská Sobota v 19. storočí
PhDr. Éva Kerényi, PhD.
Dohodnite si prednášku
Kontaktná osoba
PhDr. Elena Lindisová
E-mail
lindisova@gmmuzeum.sk
Tel. číslo
047/56 32 741
hello world!
Cieľová skupina:
Čas: 30-45 min.

Aktivita: Prvé stretnutie v múzeu so škôlkarmi, spoznávanie múzea hravým spôsobom, pomocou kariet a obrázkov. Dôraz sa kladie na vyjasnenie základných pojmov: Čo je to múzeum? Ako sa správame v múzeu? Kto pracuje v múzeu? Čo patrí do múzea?

Pomôcky: obrázok múzea, karty, obrázky profesií zastúpených v múzeu

Cieľová skupina:
Čas: 30-45 min.

Aktivita: Druhé stretnutie v múzeu so škôlkarmi. Predstavíme im múzeum, oboznámime sa so stálou vlastivednou expozíciou, ktorá mapuje historický región Gemer-Malohont. Porozhliadneme sa v jednotlivých priestoroch stálej expozície a objavíme „poklady“.


Pomôcky: haptické predmety

Cieľová skupina: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita: Kreatívna aktivita predstavuje široké spektrum povolaní a typov práce v múzeu. Ako sa vytvára výstava? Aký proces jej predchádza? Čo robí kurátor alebo konzervátor? Kto organizuje otvorenie výstavy a súvisiace aktivity? Kto je zodpovedný za návrh a vydanie plagátov? Čo robí múzejný pedagóg? Účastníci aktivity si vytvoria návrh na vlastný plagát na voľnú tému.


Pomôcky: ppt prezentácia

Cieľová skupina: MŠ, ZŠ I. a II. stupeň
Čas: 45-60 min.

Aktivita: V čom bolo životné prostredie dieťaťa žijúceho pred sto rokmi iné? Ako a s čím sa deti hrali pred obdobím počítačov a smartfónov? Ako trávili svoj voľný čas? Budeme hľadať paralely a rozdiely medzi detským svetom v minulosti a v súčasnosti. V stálej vlastivednej expozícii si môžu škôlkari/žiaci pozrieť originálne kyjatické drevené hračky, ktoré sú súčasťou etnografickej zbierky múzea, pričom sa dôraz kladie aj na tradičné remeslo - na výrobu hračiek. Počas aktivity si účastníci vyrobia z papiera/kartónu vlastné hračky a vyzdobia ich podľa replík drevených hračiek z Kyjatíc.


Pomôcky: repliky drevených hračiek

Cieľová skupina: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita: Komentovaná prehliadka pamätnej izby zakladateľa múzea, Jánosa Fábryho pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ a SŠ. Prehliadka sa venuje významnej osobnosti Rimavskej Soboty, človeku, ktorý hral dôležitú úlohu v rozvoji múzejníctva, školstva aj botaniky v 19. storočí. Zahráme sa na malého botanika a môžeme si sadnúť aj do „riaditeľského kresla“ pána Fábryho. Počas aktivity čaká žiakov aj netradičná detektívna hra: pátranie po predmetoch, ktoré do pamätnej izby nepatria.


Pomôcky: pracovné listy, rôzne predmety

Cieľová skupina: ZŠ I. a II.stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita:Pop-up výstava na nádvorí múzea je venovaná zaniknutým pamiatkam v meste Rimavská Sobota. Počas aktivity sa zameriavame na dnes už nejestvujúce a zničené pamiatky Rimavskej Soboty. Prostredníctvom zbierkových predmetov zachovaných v múzeu oživujeme históriu bývalého župného sídla Gemera-Malohontu od praveku až po súčasnosť. Žiaci získajú na základe zbierok múzea ucelený obraz o histórii samotného mesta. Na konci prehliadky dostanú žiaci pracovné listy, ktoré vypracujú podľa vypočutého lektorského výkladu, pomôžu im aj výstavné panely. Po predchádzajúcej dohode môže byť prednáška doplnená aj prehliadkou historického centra Rimavskej Soboty.


Pomôcky: POP- UP tabule, pracovné listy

Cieľová skupina: ZŠ II. stupeň, SŠ
Čas: 60 min.

Aktivita: Tematická prednáška sa zameriava na 12 gotických kostolov z Gotickej cesty Gemera-Malohontu, ktoré získali v roku 2022 prestížny titul Európske dedičstvo /European Heritage Label/. Počas aktivity predstavíme jednotlivé kostolíky a lokality v Rimavskej doline. Pri aktivitách použijeme slepú mapu a na žiakov čaká aj inšpiratívna memorická hra - puzzle.


Pomôcky: ppt prezentácia, mapa, puzzle

Cieľová skupina: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45-60 min.

Aktivita: Interaktívna prednáška predstaví najtypickejšie tradičné remeslo v regióne Gemer-Malohont, hrnčiarstvo. V rámci aktivity sa pozorujú formy, farby, motívy na originálnych zbierkových predmetoch - hrnčiarskych výrobkoch - v stálej expozícii múzea. Pozorujeme, spoznávame hrnčiarske lokality a na záver si vyskúšame prácu hrnčiara – ozdobíme keramické taniere ľudovými motívmi Gemera-Malohontu.

Pomôcky: hrnčiarsky kruh, keramické taniere, repliky

Cieľová skupina: MŠ, ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita: Počas interaktívneho programu sa deti oboznámia s vlnou spôsobom primeraným ich veku. Budú si môcť prezrieť nástroje na strihanie, vidieť príklady rôznych plemien oviec. Porozprávame sa a pozrieme si nástroje používané na spracovanie vlny, od strihania až po mykanie. Vlnu si môžu ohmatať, rozčesať. Priblížime si aj techniku plstenia.


Pomôcky: ovčia vlna, krampľa na česanie ovčej vlny/koník, materiály k plsteniu

Cieľová skupina: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min

Aktivita: Počas aktivity v stálej expozícii sa žiaci zoznámia s tradičným ľudovým odevom Gemera-Malohontu. Oblečenie zvýrazňuje prednosti, zdobí, priťahuje pozornosť, chráni a v mnohých prípadoch prezentuje celý systém symbolov. Oboznámime sa s ľudovými motívmi, farbami a formami. Na záver si vymaľujeme papierovú bábiku v tradičnom odeve.


Pomôcky: obrazy, vzory, farby, formy odievania

Cieľová skupina: Mš, Zš 1. stupeň
Čas: 45 min.

Aktivita: Interaktívna aktivita v stálej expozícii múzea zameriavajúca sa na hudobné nástroje v zbierkach múzea od praveku až po súčasnosť. Spoznávanie legiend a príbehov o jednotlivých hudobných nástrojoch cez históriu a osobnosti Gemera-Malohontu (turecká píšťalka, Cinka Panna, atď.), a na záver si vyskúšame zopár nástrojov „naostro“.


Pomôcky: hudobné nástroje, kartičky, tablet, repliky

Cieľová skupina: ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita: Počas netradičnej archeologickej prehliadky v stálej expozícii získajú žiaci cenné informácie o tom, ako sa tieto artefakty dostali do vitrín, kto je archeológ, čím sa zaoberá. Z veľkého koša povyberáme repliky predmetov nachádzajúcich sa v expozícii. Vytriedime plastové predmety dnešnej modernej doby, ktoré tam nepatria. Pozrieme si krátky film o vykopávkach, v ktorom uvidíme archeológov pri práci „naživo“. Prejdeme k archeologickému pieskovisku, kde sa deti môžu stať na chvíľu archeológmi: môžu sa zahrať na archeológa, bádať samostatne a hľadať nálezy.


Pomôcky: nálezy, piesok, lopatky

Cieľová skupina: ZŠ II. stupeň, SŠ
Čas: 30-45 min.

Aktivita: Zažite prehliadku stálej expozície múzea prostredníctvom moderných technológií zážitkového vzdelávania 21. storočia. Nasadením okuliarov pre virtuálnu realitu sa v čase prenesiete do výstavných priestorov múzea v roku 1913, kde sú prezentované zbierkové predmety z fondov história, etnografia a história umenia na základe zachovaných dobových fotografií. Kapacita prehliadky je obmedzená.


Pomôcky: okuliare VR

Cieľová skupina: ZŠ II. stupeň, SŠ
Čas: 30-45 min

Aktivita: Animačný program zameraný na spoznávanie života pravekého človeka v dobe kamennej, bronzovej a železnej. Žiaci sa oboznámia s významnými archeologickými nálezmi v Gemeri-Malohonte, ktoré sa nachádzajú v expozícii múzea a spoznajú osobnosť Ľudovíta Hűvössyho (1858 - 1939), ktorý stál pri formovaní archeologického fondu múzea. V praktickej časti aktivity žiaci pracujú s edukačnými úlohami na virtuálnej báze. Prostredníctvom rozšírenej reality žiakom priblížime zbierkový predmet „spoza skla“, môžu s ním virtuálne manipulovať a skúmať jeho vlastnosti


Pomôcky: tablety

Cieľová skupina: ZŠ II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min

Aktivita: Spoznajte legendárne priateľstvo dvoch revolučných maďarských básnikov, Sándora Petőfiho a Mihálya Tompu! Vypočujte si ich príbeh plný napätia na základe ich básní, korešpondencie, cestopisov a múzejných zbierkových predmetov. Počas interaktívneho programu sa vrátime do 40. rokov 19. storočia o oživíme stretnutie dvoch mladých básnikov na Gemeri.


Pomôcky: pracovné listy, kniha, plášť

Cieľová skupina: : ZŠ I. a II. stupeň, SŠ
Čas: 45 min.

Aktivita: Cestujte s nami a nahliadnite do doby ľadovej! Zoznámte sa zblízka s mamutom srstnatým, hyenou, sobom a šabľozubým tigrom. Môžete sa dotknúť kostí zvierat a dokonca stretnúť aj „živého“ pračloveka.


Pomôcky: repliky kostí zvierat

Cieľová skupina: ZŠ II. stupeň, SŠ
Čas: 60- 90 min.

Aktivita: Vyučovacia hodina dejepisu na tému 2. svetová vojna v priestoroch stálej expozície Protifašistický odboj a SNP v regióne Gemer-Malohont. Vyučovacia hodina obsahovo nadväzuje na školské osnovy dejepisného učiva a prepája makrohistóriu s mikrohistóriou regiónu Gemer-Malohont. V širšom zameraní sa jednotlivé témy oživia premietaním filmov, čím sa doplní obraz o tomto období našej histórie. Vyučovacia hodina je vhodná predovšetkým pre 8. a 9. ročník základných škôl a pre stredné školy. Obohatí žiakov a študentov nielen o nové informácie, ale aj o zážitok z vyučovania v inom než školskom prostredí.

Dohodnite si aktivitu
Kontaktná osoba
Mgr. Klaudia Vršánska Agócsová
E-mail
vrsanska@gmmuzeum.sk
Tel. číslo
047/56 32 730
hello world!
Odborné prednášky
Prednášky sú realizované vo forme powerpointovej prezentácie. Rozsah prednášky je 45 - 60 minút. Téma a rozsah sa podľa dohody dajú upraviť. V prípade spojenia prednášky s prehliadkou múzea ďalšie vstupné neplatíte.
V prípade záujmu je potrebné návštevu nahlásiť vopred.
Zoznam prednášok
Predmety minulosti
PhDr. Elena Lindisová
Práca v múzeu
PhDr. Elena Lindisová
História mesta Rimavská Sobota
PhDr. Elena Lindisová
Tradičná remeselná výroba v Gemeri -Malohonte
Mgr. Ľ. Pulišová
Ľudové hudobné nástroje Gemera-Malohontu
Mgr. Ľ. Pulišová
Život detí v tradičnom vidieckom prostredí regiónu Gemer-Malohont
Mgr. Ľ. Pulišová
Turci v Gemeri –Malohonte
PhDr. A. Botoš
Mesto Rimavská Sobota v praveku a v stredoveku
PhDr. A. Botoš
Stredoveké hrnčiarstvo v Gemeri-Malohonte
PhDr. A. Botoš
Najnovšie archeologické výskumy GMM
PhDr. A. Botoš
Vtáctvo Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová
Paleontologické nálezisko Kostná dolina – Hajnáčka
RNDr. M. Gálffyová
Sťahovavé vtáky Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová
Kým vyletí vtáčik
RNDr. M. Gálffyová
Rieka Slaná
RNDr. M. Gálffyová
Rimavská Sobota a I. svetová vojna
PhDr. Éva Kerényi, PhD.
Rimavská Sobota v 19. storočí
PhDr. Éva Kerényi, PhD.
Dohodnite si prednášku
Kontaktná osoba
PhDr. Elena Lindisová
E-mail
lindisova@gmmuzeum.sk
Tel. číslo
047/56 32 741
hello world!
Tradičné remeslá a zamestnania Rómov v Gemeri-Malohonte
Mgr. Ľudmila Pulišová

Prednáška predstaví prostredníctvom power pointovej prezentácie remeslá a zamestnania, ktoré patrili v prostredí Rómov medzi najrozšírenejšie ako kováčstvo, výroba nepálených tehál, hra na hudobný nástroj, košikárstvo, pastierstvo, veštenie…

Život detí v tradičnom vidieckom prostredí regiónu Gemer-Malohont
Mgr. Ľudmila Pulišová

Interaktívne rozprávanie o živote detí v minulosti spojené s power pointovou prezentáciou a detskými hrami.

Tradičné hudobné nástroje a hudba v Gemery-Malohonte
Mgr. Ľudmila Pulišová

Predstavenie jednotlivých typov hudobných nástrojov rozšírených aj v Gemeri-Malohonte s možnosťou vyskúšať si zahrať na heligónke, alebo zapískať na drevenej píšťale.


Vhodné pre 1. a 2. stupeň základných škôl, a pre stredné školy

Tradičná remeselná výroba v Gemeri –Malohonte
Mgr. Ľudmila Pulišová

Prednáška prezentujúca prostredníctvom power pointovej prezentácie a ukážky remeselných výrobkov remeslá typické pre Gemer-Malohont, ako hrnčiarstvo, brdárstvo, hračkárstvo, kožušníctvo, kováčstvo, košikárstvo…

Cudzokrajné, no už naše
RNDr. M. Gálffyová

Veková kategória - 3. ročník ZŠ - 4. ročník SŠ (náročnosť prispôsobená veku účastníkov)


Predstaví vybrané exotické, cudzokrajné zbierkové predmety prírodovedného zbierkového fondu GMM a ich cestu k nám, napr. supa, pásavca, aligátora, a zahraničné horniny a minerály zo zbierky Tihaméra Gedeona, rodáka z Rimavskej Soboty

Chrobáky, motýle a záhady z ich života
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví stavbu tela a spôsob života vybraných druhov chrobákov a motýľov.

O čom spievajú naše vtáky
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví rôzne formy vtáčej komunikácie s ťažiskom na spev, význam spevu a účastníkov naučí rozlišovať spev vybraných vtáčích druhov.

Syseľ
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví sysľa pasienkového – rozšírenie v Európe a na Slovensku, zmenu stavu syslej populácie a príčiny poklesu početnosti druhu, spôsob jeho života, rozmnožovanie, potravu, život na sysľovisku, ekologický význam nízkotrávnatých biotopov a fenomén zimného spánku.

Kým vyletí vtáčik
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví prípravu dospelých vtákov na hniezdenie a vývin vtáčat od vajíčka po samostatného jedinca. Upriami pozornosť na rôzne stratégie pri výchove mláďat.

Sťahovavé vtáky Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví fenomén vtáčej migrácie a spôsob jej výskumu, vybrané druhy sťahovavých vtákov regiónu , spôsob ich života, cestu migrácie a zimoviská.

Paleontologické nálezisko Kostná dolina – Hajnáčka
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví paleontologickú lokalitu Kostná dolina pri Hajnáčke, prírodu, ráz krajiny a sopky v regióne v období pred približne 2,8 – 3 miliónmi rokov, živočíchy obývajúce región v tomto období a priebeh paleontologických výskumov na lokalite.

Vtáky Gemera-Malohontu
RNDr. M. Gálffyová

Predstaví známe a menej známe druhy vtákov regiónu, spôsob ich rozlišovania a zaujímavosti z ich života.

Sándor Petőfi a Mihály Tompa – Príbeh jedného priateľstva
Mgr. Igor Kerepesi

Porozprávanie príbehu vzťahu básnikov a vysvetlenie spoločensko-politického pozadia ich doby.

Ferenczy, Izsó, Holló – Rimavská Sobota ako kolíska uhorského sochárstva
Mgr. Igor Kerepesi

Odprezentovanie životnej dráhy a pôsobenia velikánov sochárstva spojených s Gemerom-malohontom.

Príbehy a fakty – Dejiny Gemersko malohontského múzea
Mgr. Igor Kerepesi

Výklad k dejinám 141 ročného múzea. Odprezentovanie príbehu vzniku a fungovania inštitúcie, ako aj životnej dráhy a pôsobenia osobností spojených s múzeum – Fábry, Loysch, Holéczy, Svoreň, atď.

János Fábry – Profesor a múzejník
Mgr. Igor Kerepesi

Porozprávanie príbehu významnej a nadštandardnej osobnosti Rimavskej Soboty, poukazujúc pri tom na jednotlivé sféry jeho spôsobenia – školstvo, múzejníctvo, botanika, atď.

Andrássyovci a Gemer
Mgr. Igor Kerepesi

Príbeh jednej z najznámejších šľachtických rodín Uhorska od 16. až do 1. polovice 20. storočia, zameraný na zvýraznenie ich významu pre Gemer. Od prezentované budú najvýznamnejšie udalosti viažuce sa k Andrássyovcom ako aj najvýznamnejšie osobnosti tejto šľachtickej rodiny.

Emanuel (Manó) Andrássy – Život a dielo železného grófa
Mgr. Igor Kerepesi

Príbeh jedného z najvýznamnejších členov rodu Andrássy. Prednáška o životnej dráhe
a pôsobení Emanuela, ako aj o dobe, v ktorej žil a tvoril.

Archeológ v múzeu. O práci archeológa a archeologických výskumoch  Gemersko-malohontského múzea.
PhDr. Alexander Botoš

Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s prácou archeológa v múzeu, s najvýznamnejšími archeologickými výskumami a nálezmi, ktoré boli objavené v poslednom období území historickej župy Gemer – Malohont.

Stredoveké hrnčiarstvo v Gemeri – Malohonte
PhDr. Alexander Botoš

Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s osobitým druhom keramiky – bielej stredovekej keramiky, ktorá bola produkovaná na území historických žúp Gemer – Malohont, zo špecifického druhu hliny (hlina s obsahom kaolínu). Ten druh keramiky bol produkovaný v období od prelomu 12. a 13. storočia až do začiatku 20. storočia.

Mesto Rimavská Sobota v praveku a v stredoveku
PhDr. Alexander Botoš

Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s osídlením mesta Rimavská Sobota od najstarších čias, od paleolitu (staršej doby kamennej), cez neolit (mladšiu dobu kamennú), dobu bronzovú a stredovek, pričom vysvetlí vznik mesta Rimavská Sobota. Autor v prednáške predstaví najvýznamnejšie archeologické nálezy, ktoré boli objavené na území mesta Rimavská Sobota.

Turci v Gemeri –Malohonte
PhDr. Alexander Botoš

Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s dejinami osmansko-tureckého panstva v 16. a v 17. storočí v  Gemeri – Malohonte, ako aj s hmotnými pamiatkami a zbierkovými predmetmi, ktoré sa zachovali z tohto obdobia.

Dohodnite si prednášku
Kontaktná osoba
Mgr. Klaudia Vršánska Agócsová
E-mail
vrsanska@gmmuzeum.sk
Tel. číslo
047/56 32 730

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
envelopeuserphone-handsetwarning