Prednáška predstaví prostredníctvom power pointovej prezentácie remeslá a zamestnania, ktoré patrili v prostredí Rómov medzi najrozšírenejšie ako kováčstvo, výroba nepálených tehál, hra na hudobný nástroj, košikárstvo, pastierstvo, veštenie…
Interaktívne rozprávanie o živote detí v minulosti spojené s power pointovou prezentáciou a detskými hrami.
Predstavenie jednotlivých typov hudobných nástrojov rozšírených aj v Gemeri-Malohonte s možnosťou vyskúšať si zahrať na heligónke, alebo zapískať na drevenej píšťale.
Vhodné pre 1. a 2. stupeň základných škôl, a pre stredné školy
Prednáška prezentujúca prostredníctvom power pointovej prezentácie a ukážky remeselných výrobkov remeslá typické pre Gemer-Malohont, ako hrnčiarstvo, brdárstvo, hračkárstvo, kožušníctvo, kováčstvo, košikárstvo…
Veková kategória - 3. ročník ZŠ - 4. ročník SŠ (náročnosť prispôsobená veku účastníkov)
Predstaví vybrané exotické, cudzokrajné zbierkové predmety prírodovedného zbierkového fondu GMM a ich cestu k nám, napr. supa, pásavca, aligátora, a zahraničné horniny a minerály zo zbierky Tihaméra Gedeona, rodáka z Rimavskej Soboty
Predstaví stavbu tela a spôsob života vybraných druhov chrobákov a motýľov.
Predstaví rôzne formy vtáčej komunikácie s ťažiskom na spev, význam spevu a účastníkov naučí rozlišovať spev vybraných vtáčích druhov.
Predstaví sysľa pasienkového – rozšírenie v Európe a na Slovensku, zmenu stavu syslej populácie a príčiny poklesu početnosti druhu, spôsob jeho života, rozmnožovanie, potravu, život na sysľovisku, ekologický význam nízkotrávnatých biotopov a fenomén zimného spánku.
Predstaví prípravu dospelých vtákov na hniezdenie a vývin vtáčat od vajíčka po samostatného jedinca. Upriami pozornosť na rôzne stratégie pri výchove mláďat.
Predstaví fenomén vtáčej migrácie a spôsob jej výskumu, vybrané druhy sťahovavých vtákov regiónu , spôsob ich života, cestu migrácie a zimoviská.
Predstaví paleontologickú lokalitu Kostná dolina pri Hajnáčke, prírodu, ráz krajiny a sopky v regióne v období pred približne 2,8 – 3 miliónmi rokov, živočíchy obývajúce región v tomto období a priebeh paleontologických výskumov na lokalite.
Predstaví známe a menej známe druhy vtákov regiónu, spôsob ich rozlišovania a zaujímavosti z ich života.
Porozprávanie príbehu vzťahu básnikov a vysvetlenie spoločensko-politického pozadia ich doby.
Odprezentovanie životnej dráhy a pôsobenia velikánov sochárstva spojených s Gemerom-malohontom.
Výklad k dejinám 141 ročného múzea. Odprezentovanie príbehu vzniku a fungovania inštitúcie, ako aj životnej dráhy a pôsobenia osobností spojených s múzeum – Fábry, Loysch, Holéczy, Svoreň, atď.
Porozprávanie príbehu významnej a nadštandardnej osobnosti Rimavskej Soboty, poukazujúc pri tom na jednotlivé sféry jeho spôsobenia – školstvo, múzejníctvo, botanika, atď.
Príbeh jednej z najznámejších šľachtických rodín Uhorska od 16. až do 1. polovice 20. storočia, zameraný na zvýraznenie ich významu pre Gemer. Od prezentované budú najvýznamnejšie udalosti viažuce sa k Andrássyovcom ako aj najvýznamnejšie osobnosti tejto šľachtickej rodiny.
Príbeh jedného z najvýznamnejších členov rodu Andrássy. Prednáška o životnej dráhe
a pôsobení Emanuela, ako aj o dobe, v ktorej žil a tvoril.
Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s prácou archeológa v múzeu, s najvýznamnejšími archeologickými výskumami a nálezmi, ktoré boli objavené v poslednom období území historickej župy Gemer – Malohont.
Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s osobitým druhom keramiky – bielej stredovekej keramiky, ktorá bola produkovaná na území historických žúp Gemer – Malohont, zo špecifického druhu hliny (hlina s obsahom kaolínu). Ten druh keramiky bol produkovaný v období od prelomu 12. a 13. storočia až do začiatku 20. storočia.
Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s osídlením mesta Rimavská Sobota od najstarších čias, od paleolitu (staršej doby kamennej), cez neolit (mladšiu dobu kamennú), dobu bronzovú a stredovek, pričom vysvetlí vznik mesta Rimavská Sobota. Autor v prednáške predstaví najvýznamnejšie archeologické nálezy, ktoré boli objavené na území mesta Rimavská Sobota.
Prednáška oboznámi žiakov II. stupňa ZŠ a študentov SŠ s dejinami osmansko-tureckého panstva v 16. a v 17. storočí v Gemeri – Malohonte, ako aj s hmotnými pamiatkami a zbierkovými predmetmi, ktoré sa zachovali z tohto obdobia.