Dňa 4. júna 2022 (sobota) o 13.30 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční beseda s Janou Mládek Rajniakovou, zberateľkou svadobných šiat. Jana Mládek Rajniaková, rodáčka z Liptova, je majiteľkou viac ako 200 kusovej zbierky svadobných šiat, ktoré pochádzajú zo Slovenska, Čiech, Ameriky či Švajčiarska. Časť jej zbierky môže verejnosť obdivovať na výstave PRÍBEH NEVESTY v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Vstupné na besedu je 2€.
Jana Mládek Rajniaková je vyštudovaná etnologička a zbieraniu svadobných šiat a s nimi spojených príbehov sa zaoberá od roku 2012. K zbieraniu sa dostala náhodou. Prvých šiat sa ujala len preto, lebo jej bolo ľúto ich nechať zničiť na povale opusteného domu. Väčšinu šiat dostala darom od kamarátok a známych, ktoré oslovila. Dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili svadobné šaty.
Jedinečnosť jej zbierky spočíva aj v príbehoch, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat. „Šaty bez príbehu, bez poznania ich nositeľky, bez rozhovoru s ňou, nemajú pre mňa hodnotu.“ , tvrdí Jana Mládek Rajniaková. Svadobné šaty sú pre ňu cestovným lístkom do minulosti a pri správnom pohľade z nich dokáže „čítať“ ako z učebnice dejepisu.
Nevšednú a rozsiahlu zbierku svadobných šiat má uskladnenú v podkroví svojho domu. S postupne pribúdajúcimi šatami a doplnkami, rastie potreba vhodnejšieho a väčšieho priestoru. Zberateľka sa pohráva s myšlienkou zriadenia múzea svadobných šiat, aby im dopriala dôstojný „druhý život“. Momentálne svoju zbierku zverejňuje prostredníctvom sociálnych sietí, médií a výstav.
Rozprávať sa budeme nielen o zberateľskej vášni Jany Mládek Rajniakovej, ale aj o starostlivosti o šaty, ktorá je priam nevyhnutná. Na príklade vystavených šiat si priblížime vývin svadobnej módy, strihy šiat, materiály, módne trendy. Hovoriť budeme aj o svadbe v dedinskom prostredí.
Súčasťou besedy je aj prehliadka výstavy Príbeh nevesty, ktorá prostredníctvom svadobných odevov, doplnkov, fotografií a príbehov prezentuje vývin svadobnej módy v období bývalého Československa. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
22. februára 2023 (streda) o 9.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční podujatie „Nebuď drevo“, počas ktorého sa predstaví majster ľudovej umeleckej výroby Pavel Ferdinandy z Revúcej, ktorý porozpráva o výrobe pastierskych palíc, ozembuchov a betlehemských kyjakov. Podujatie je určené školským skupinám i jednotlivcom. Účasť je potrebné nahlásiť vopred, do 20. februára 2023. Stretnutie s Pavlom Ferdinandym sa zopakuje v rovnaký deň o 10.30 hod. Vstupné je 2 eurá.
Stretnutie s majstrom ľudovej umeleckej výroby Pavlom Ferdinandym je sprievodným podujatím k výstave Drevospracujúce remeslá v Gemeri-Malohonte, ktorá bola sprístupnená v októbri minulého roka. Výstava prezentuje remeslá ako je tesárstvo, debnárstvo, kolárstvo, tokárstvo, stolárstvo, rezbárstvo, či košikárstvo prostredníctvom pracovného náradia i samotných remeselných výrobkov.
Pavel Ferdinandy sa od roku 2004 venuje výrobe úžitkových, dekoratívnych, vychádzkových, poľovníckych a pastierskych palíc. Postupne sa začal zaoberať i tvorbou betlehemských kyjakov a ozembuchov. Prvé informácie o spracovávaní dreva a rezbárstve získaval od svojich priateľov, neskôr si vedomosti dopĺňal a rozširoval štúdiom najmä staršej odbornej literatúry. Poznatky o metódach výroby rôznych druhov ľudových umeleckých výrobkov zo samorastov nadobudol konzultáciami s etnografmi a pri návštevách múzeí.
Svoje výrobky Pavel Ferdinandy predstavuje na folklórnych podujatiach v Detve, Myjave, Pribyline a Východnej, ale aj počas rôznych remeselníckych jarmokov, napríklad v Banskej Bystrici, Kežmarku, Leviciach, Nitre, Trnave, či pri rozličných akciách miest a obcí Slovenska. Z jeho výrobkov sa tešia i zákazníci v Kanade, USA, Japonsku, Nemecku, Francúzku, Kuvajte a v ďalších krajinách. Keďže patrí k spolupracovníkom Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), s jeho výrobkami sa môžete stretnúť aj v ich špecializovaných predajniach. Stali sa tiež súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, či Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. V roku 2020 udelilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Ústredie ľudovej umeleckej výroby Pavlovi Ferdinandymu za výrobu zdobených palíc čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby.
Účasť na podujatí môžete nahlásiť na telefónnom čísle 047/5632741, e-mailom: marekova@gmmuzeum.sk alebo osobne v pokladni múzea.