29. septembra 2022 (štvrtok), pripravilo Gemersko-malohontské múzeum pre verejnosť podujatie s názvom Bolo raz jedno múzeum..., ktoré sa viaže k výstavám Najnovšie a zreštaurované zbierky Gemersko-malohontského múzea a Pop-up. Komentovaná prehliadka bude zameraná predovšetkým na históriu múzea. Súčasťou prehliadky bude aj sprievodné slovo k novým zbierkam v historickom fonde múzea, ktoré sú prezentované na uvedenej výročnej výstave. Podujatie sa začína o 16.00 hod. v priestoroch múzea, sprevádza Kerényi Éva. Vstupné 2 eurá.
Gemersko-malohontské múzeum si v roku 2022 pripomína 140. výročie svojho založenia. Pri príležitosti svojho významného jubilea pripravilo pre návštevníkov výstavu s názvom Najnovšie a zreštaurované zbierky Gemersko-malohontského múzea, ktoré sa dostali do zbierok múzea za uplynulých 10 rokov darom, kúpou alebo výskumom, alebo boli zreštaurované v posledných rokoch. Súčasťou výstavy je aj Pop-Up výstava inštalovaná na nádvorí múzea o histórií jubilujúcej inštitúcie a o formovaní a profilácii jednotlivých zbierkových fondov.
Sprievodnou aktivitou k tejto jubilejnej výstave počas jej trvania je séria komentovaných prehliadok jednotlivými kurátormi fondov. Snahou jednotlivých podujatí bude nielen pasívne odovzdať informácie o obsahu výstavy, ale aj plnohodnotne nadviazať na ďalšie dôležité skutočnosti a tým aktivizovať účastníkov podujatí, aby videli obsah výstavy v oveľa širšom kontexte ako ho ponúka samotná výstava.
Sériu prednášok otvára 29. septembra o 16.00 hodine výklad o histórií múzea a formovaní historického fondu so zreteľom na zreštaurované a najnovšie predmety, získané akvizíciou, v rámci jubilejnej výstavy. Kurátorský výklad sa začína na nádvorí múzea pri netradičnej vonkajšej Pop-Up výstave a pokračuje ďalej vo výstavných priestoroch kultúrnej inštitúcie. Počas prehliadky sa dozviete ako vzniklo múzeum, mená jeho zakladateľov, ako sa inštitúcia formovala behom historických udalostí a ako sa vytvorili jednotlivé zbierkové fondy. Zo zbierkového fondu história sú vystavené zbierkové predmety reštaurované alebo zakúpené s finančnou podporou Fondu na podporu umenia alebo z účelových prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja a osobné predmety, viažuce sa k významným osobnostiam regiónu (historické osoby, umelci, rodáci tohto kraja). Návštevníci si môžu prezrieť obraz s optickým klamom s portrétmi Masaryka, Beneša a Štefánika, zakázané knihy Heineho z koncentračného tábora z Terezína, kožené jazdecké sedlo tzv. uhorského typu z 18. storočia, klasicistickú posteľ sochára Istvána Ferenczyho alebo pozlátené neorokokové zrkadlo rodiny Luzsénszky z konca 19. storočia.
Výstava Najnovšie a zreštaurované zbierky Gemersko-malohontského múzea je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Prehliadka je organizovaná v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva.
22. februára 2023 (streda) o 9.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční podujatie „Nebuď drevo“, počas ktorého sa predstaví majster ľudovej umeleckej výroby Pavel Ferdinandy z Revúcej, ktorý porozpráva o výrobe pastierskych palíc, ozembuchov a betlehemských kyjakov. Podujatie je určené školským skupinám i jednotlivcom. Účasť je potrebné nahlásiť vopred, do 20. februára 2023. Stretnutie s Pavlom Ferdinandym sa zopakuje v rovnaký deň o 10.30 hod. Vstupné je 2 eurá.
Stretnutie s majstrom ľudovej umeleckej výroby Pavlom Ferdinandym je sprievodným podujatím k výstave Drevospracujúce remeslá v Gemeri-Malohonte, ktorá bola sprístupnená v októbri minulého roka. Výstava prezentuje remeslá ako je tesárstvo, debnárstvo, kolárstvo, tokárstvo, stolárstvo, rezbárstvo, či košikárstvo prostredníctvom pracovného náradia i samotných remeselných výrobkov.
Pavel Ferdinandy sa od roku 2004 venuje výrobe úžitkových, dekoratívnych, vychádzkových, poľovníckych a pastierskych palíc. Postupne sa začal zaoberať i tvorbou betlehemských kyjakov a ozembuchov. Prvé informácie o spracovávaní dreva a rezbárstve získaval od svojich priateľov, neskôr si vedomosti dopĺňal a rozširoval štúdiom najmä staršej odbornej literatúry. Poznatky o metódach výroby rôznych druhov ľudových umeleckých výrobkov zo samorastov nadobudol konzultáciami s etnografmi a pri návštevách múzeí.
Svoje výrobky Pavel Ferdinandy predstavuje na folklórnych podujatiach v Detve, Myjave, Pribyline a Východnej, ale aj počas rôznych remeselníckych jarmokov, napríklad v Banskej Bystrici, Kežmarku, Leviciach, Nitre, Trnave, či pri rozličných akciách miest a obcí Slovenska. Z jeho výrobkov sa tešia i zákazníci v Kanade, USA, Japonsku, Nemecku, Francúzku, Kuvajte a v ďalších krajinách. Keďže patrí k spolupracovníkom Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), s jeho výrobkami sa môžete stretnúť aj v ich špecializovaných predajniach. Stali sa tiež súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, či Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. V roku 2020 udelilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Ústredie ľudovej umeleckej výroby Pavlovi Ferdinandymu za výrobu zdobených palíc čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby.
Účasť na podujatí môžete nahlásiť na telefónnom čísle 047/5632741, e-mailom: marekova@gmmuzeum.sk alebo osobne v pokladni múzea.