A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Európske dni archeológie 2022 - prednáška s archeológom

17. 6. 2022
Kurátor/ka výstavy:
-
plagát k podujatiu Európske dni archeológie
Európske dni archeológie sú prezentáciou archeológie a archeologického bádania. Každý rok archeologické inštitúcie a organizácie v mnohých krajinách sveta ponúkajú na archeológiu zamerané programy a aktivity pre návštevníkov rôzneho veku a záujmov.

K podujatiu Európske dni archeológie 2022 sa po druhýkrát pripája aj Gemersko-malohontské múzeum, ktoré dopoludnie 17. júna 2022 (piatok) venuje archeológii. V tento deň predstaví archeológ múzea PhDr. Alexander Botoš prostredníctvom prednášky spojenej s powerpointovou prezentáciou praveké a stredoveké osídlenie mesta Rimavská Sobota. Vo svojej prednáške predstaví praveké osídlenie mesta od obdobia neolitu, cez ťažiskové osídlenie v mladšej a neskorej dobe bronzovej. Hovoriť bude o počiatkoch a formovaní  mesta, ako aj o stredovekom srdci Rimavskej Soboty – Hlavnom námestí. „Verejnosť sa dozvie aj odpovede na otázky, či Rimavská  Sobota mala v stredoveku kamenné hradby alebo či na Kurinci, v polohe Barát kút (Mníchova studňa) pri Rimavskej Sobote stál kláštor.“, prezradil archeológ Alexander Botoš.     

Súčasťou prednášky bude aj komentovaná virtuálna prehliadka uličkami mesta Rimavská Sobota v druhej polovici 18. storočia. Digitálna rekonštrukcia je zhotovená na základe historických reálií - veduty s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote, zhotovenej okolo roku 1771 a reflektuje tak doposiaľ všetky známe historické skutočnosti. Autorom digitálnej rekonštrukcie mesta je Mgr. Daniel Bešina, PhD., odborný asistent na Katedre muzeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre.   

Prednáška je určená školským skupinám. Účasť je potrebné vopred nahlásiť. Prednášky budú o  9:00 a o 10:30 hod. Vstupné: 2€.

hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left