A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

HATVANIHO DNI

apríl 2024
Kurátor/ka výstavy:
Kolektív GMM

apríl 2024

Rimavskosobotský rodák István Hatvani (1718 - 1786) získal prívlastok „uhorský Faust.“ Hatvani bol jedným z najpripravenejších polyhistorov svojej doby, ktorý dal o sebe počuť vo viacerých vedných disciplínach. Počas svojej kariéry, okrem dejín filozofie, učil aj ontológiu, theologiu naturalis, kozmológiu, physico generalis a specialis, experimentálnu fyziku, botaniku, lekársku fyziológiu, zemepis, hydrostatiku, mechaniku, astronómiu, etiku a prírodné právo. Okrem pozície učiteľa priniesol spoločnosti veľa pozitívneho aj v mnohých ostatných sférach života. Niekoľko rokov počas svojej mladosti pôsobil aj ako kazateľ. Ako lekár zobral do rúk riadenie zdravotníctva debrecínskeho kolégia, bol prvým školským lekárom v Uhorsku a hlavným dozorcom debrecínskych lekární. Vyznamenal sa takisto v astronómii, pomocou hvezdárskych pravidiel vymedzil geografickú polohu Debrecína.

Na jeho počesť organizuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v spolupráci s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote v apríli HATVANIHO DNI s nasledovným programom:

  • 12.04.2024 o 14:00 Vernisáž výstavy Vesmír očami detí

Výstava je tradičnou súťažnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby a venuje sa tematike vesmíru. Do výtvarnej súťaže sa každoročne zapájajú žiaci materských, základných a základných umeleckých škôl z okresu Rimavská Sobota. Na výstave budú prezentované všetky výtvarné práce. V múzeu výstava potrvá do 5.mája. 

  • 18.04.2024 o 16:00 Zem na Zemi

Bude to interaktívna prednáška Mgr.Karola Havrilu, PhD., riaditeľa hvezdárne v Gemersko-malohontskom múzeu.

  • 25.04.2024 o 16:00 Slnečné hodiny

Pozývame všetkých na tvorivé dielne, kde pod vedením skautského oddielu Istvána Hatvaniho č.4 budeme vyrábať slnečné hodiny.

  • 2.5.2024 medzi 14:00 a 21:00 Hatvaniho majáles vo hvezdárni

Pripravili sme si pre Vás bohatý zážitkový program, kde sa okrem iného uskutoční aj meranie zemepisnej šírky Rimavskej Soboty podľa metódy Istvána Hatvaniho.

Ste srdečne vítaní!

Plagát Hatvaniho dni
Plagát k podujatiu Hatvaniho dni
hello world!
1 2 3 50

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left