A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Legendárne priateľstvá Petőfiho

27. 4. - 29. 10. 2023
Kurátor/ka výstavy:
PhDr. Éva Kerényi, PhD.

Na počesť Pamätného roka Petőfiho sa vyberieme po stopách najznámejšieho maďarského básnika Sándora Petőfiho (1823 - 1849). Jubilejná dvojjazyčná výstava je súčasťou reťazovej výstavy PETŐFI 200 - Po stopách Petőfiho v Gemeri a Novohrade usporiadanej v spolupráci piatich múzeí z Maďarska a Slovenska (MNM Kubinyi Ferenci Múzeum Szécsény, Palóc Múzeum Balassagyarmat, Hradné múzeum vo Fiľakove - Füleki Vármúzeum, Novohradské múzeum a galéria v Lučenci a Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote). Výstava je realizovaná s finančnou podporou NKA - Národného kultúrneho fondu Maďarska. Výstava trvá do 29. októbra 2023.

plagát k výstave

Rimavskosobotská časť reťazovej výstavy Petőfiho okruh 200 má názov Legendárne priateľstvá Petőfiho a predstavuje ich širokej verejnosti so zameraním na Gemer-Malohont a jeho niektoré sídla.

záber na výstavu

Návštevníci sa môžu oboznámiť s Frigyesom Kerényim, básnikovým priateľom z Prešova, s ktorým trávil čas v apríli 1845 a môžu sa stať svedkami legendárnej básnickej súťaže (Petőfi, Tompa, Kerényi), ktorá bola inšpirovaná malou lesnou „chyžou“ neďaleko spomínaného mesta. V máji rovnakého roku zamieril Petőfi z Prešova cez Spiš do Gemerska, najprv do Rožňavy, potom do Aggteleku a Plešivca. Koncom mája 1845 prišiel do Rimavskej Soboty, kde sa práve vtedy konali župné voľby a 29. mája bol celouhorsky známy básnik zvolený za čestného tabulárneho sudcu Gemerskej župy.

záber na výstavu

V nasledujúcich častiach výstavy môžu návštevníci spoznať reformovaného kňaza - básnika Mihálya Tompu z Behyniec, s ktorým Petőfi v júli 1847 navštívil Muránsky hrad.

záber na výstavu

Výstava sa končí prezentovaním priateľstva členov veľkej básnickej trojice – Petőfiho, Tompu a Aranya – a pozornosť sa sústreďuje na námestie pred Gemersko-malohontským múzeom, kde ako na prvom a jedinom mieste v Karpatskej kotline sa črtá umiestnenie sôch všetkých troch básnických velikánov. 

Fotografie z vernisáže výstavy

pozvánka k výstave
návštevníci vernisáže výstavy
záber na výstavu
hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left