A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Noc múzeí 2023 - XIX. ročník

13. 5. 2023
Kurátor/ka výstavy:
-
plagát

Noc múzeí sa organizuje pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, pod patronátom Rady Európy. V Gemersko-malohontskom múzeu patrí k tomuto podujatiu už tradične bohatý sprievodný program, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou každého ročníka a nebude to inak ani v roku 2023, kedy sa uskutoční už jeho XIX. ročník.

Začíname už o 16.00 hod. čo je oproti doterajším ročníkom zmena. Podujatie otvoríme výstrelom z dela a krátkym príhovorom dočasne povereného riaditeľa múzea RNDr. Jána Aláča na nádvorí múzea. V úvode potom zaznejú aj zhudobnené básne Sándora Petőfiho v podaní gitarového telesa Mákvirágok pod vedením Márie Páko. V rámci otváracieho bloku priblížime návštevníkom programovú skladbu a predstavíme hostí večera.

XIX. ročník venujeme 110. výročiu otvorenia prvej stálej expozície múzea v priestoroch bývalých delostreleckých kasární, sprístupnenej 18. mája 1913. Je zaujímavé, že práve 18. máj bol v roku 1977 Medzinárodnou radou múzeí ICOM vyhlásený za Medzinárodný deň múzeí.

Stála expozícia je aj dnes v rovnakých priestoroch ako v roku 1913, takže ju budú môcť záujemci navštíviť, samozrejme už v „novšej“, hoci dnes už tiež historickej verzii z roku 1979. Pôvodnú podobu expozície z roku 1913 si budú môcť návštevníci pozrieť prostredníctvom dobových fotografií.

Programová skladba večera bude rôznorodá. V priestoroch múzea si budú môcť návštevníci vypočuť zaujímavosti a najnovšie vedecké poznatky o gemerských nárečiach. Vo svojej prednáške ich bude prezentovať Mgr. Gabriel Rožai, PhD., vedúci Katedry slovenského jazyka a komunikácie na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Prednáška (o 18.00 hod.) je tematicky spojená s jednou z aktuálnych výstav múzea Život a dielo profesora Štefana Tóbika, ktorý sa ako jazykovedec aktívne venoval gemerským nárečiam v prvej polovici 20. storočia.

K výstave Ryby, rybky, rybičky sa bude viazať aj ďalšia časť programu vo vnútri múzea. Nielen o rybách ako takých, ale aj o rybároch a rybárčení priamo v meste Rimavská Sobota a okolí príde záujemcom porozprávať Michal Petrinec, člen výboru I. obvodovej organizácie (Rimavská Sobota) MsO SRZ Rimavská Sobota (o 17.00 a 20.00 hod.).

Okrem uvedených prednášok sa o 17.30 a o 20.30 uskutočnia v priestoroch múzea komentované prehliadky stálej vlastivednej expozície.

Voda je neodmysliteľnou súčasťou nielen života rýb, živých organizmov a človeka, ale úzko súvisí aj so zdravím a hygienou, ku ktorej patria dnes už značne vyhľadávané prírodné potraviny a prírodné kozmetické produkty. K tomuto sa budú viazať dve zaujímavé stanovištia. Na jednom sa budú prezentovať študenti Evanjelického gymnázia z Tisovca, ktorí už počas štúdia získavajú skúsenosti s podnikaním. Spravujú študentskú firmu Gradient, ktorá sa venuje výrobe prírodných mydiel a kozmetike. Svoje skúsenosti a sortiment prídu na podujatie prezentovať a v prípade záujmu aj predávať.

S témou vody, rovnako aj komplexnej starostlivosti o telo sa bude prezentovať Regeneračné ivicentrum z Lučenca. Návštevníkom ponúkne mnoho poznatkov o vode, mnoho prírodných produktov pre zdravie a kto bude mať záujem, môže na chvíľu relaxovať pri masáži rúk. Nemenej zaujímavým je aj príbeh, ktorý viedol k vzniku tohto centra. Porozprávame a odhalíme ho pri otvorení podujatia a prezradíme aj to, ako sa môže zámer podariť, aj keď by sa spočiatku zdalo že je to nemožné.

Pestrosť programu obohatia aj šikovné ruky remeselníkov. Svoju zručnosť nám príde predviesť Ľubomír Majan z Rimavskej Soboty, ktorý sa venuje hlavne výrobe nožov a pleteniu bičov. Práve pletenie bičov bude témou jeho ukážky a prezentácie. Nebude chýbať ani plieskanie bičom, ktoré si budú môcť záujemci vyskúšať na dvore múzea.

Nepochybne zaujímavou bude prezentácia a ukážka uhorských bojových umení, ktorou spestrí program podujatia Hornouhorská škola bojových umení z Petroviec, ktorá nesie názov Dalia a vedie ju Kopecsni Gábor. Už viac ako desať rokov sa venuje národným bojovým technikám, skúma spôsoby obrany pospolitého ľudu v minulosti. Svoje poznatky odovzdáva svojim zverencom a prezentuje ich na rôznych podujatiach formou historických ukážok. Jedným zo spôsobov obrany bola v minulosti lukostreľba, ktorú si budú môcť návštevníci počas večera aj vyskúšať.

V priestore múzea bude aj tento rok pripravený konský záprah s kočom a návštevníci sa budú môcť previezť nočnými ulicami mesta, čo bude iste netradičným zážitkom. Vyhliadkové jazdy bude realizovať Jozef Krupa, majiteľ ranča Megi, z Prievrany pri Poltári so svojím kočom, ktorý bude k dispozícii na parkovisku múzea. Trasa povedie z múzea ulicami mesta, ďalej cez námestie a okruh sa uzavrie návratom späť k múzeu.

Tradičné recepty našich predkov sú často niečím čo sa zdanlivo do modernej doby nehodí, aj napriek tomu, že ide napríklad o originálne regionálne jedlá či výrobky. Takým receptom je nepochybne aj ten, ktorý je spojený s malebnou krajinou na severe tohto regiónu – so sedlom Zbojská.  Sú to Legendárne buchty. Zaručene pôvodná receptúra bola po dohode s pôvodnými pekármi z Muráňa, presunutá na druhú stranu Muránskej planiny, do Krčmičky u Falťanov. Aby sa buchty dostali aj „do sveta“, vznikla tzv. pojazdná „buchtáreň“ s názvom „Buchtomobil“.

Počas podujatia budú už tradične celý večer návštevníkom k dispozícii okrem aktuálnych výstav aj priestory stálych expozícií múzea (Stála vlastivedná expozícia a Protifašistický odboj a SNP v regióne Gemer-Malohont).

Na dvore múzea sa budú môcť návštevníci občerstviť, pochutiť si okrem legendárnych buchiet aj na cukrovinkách, palacinkách, langošoch, hamburgeroch, či iných dobrotách.  

Sponzori podujatia: IK Catering Rimavská Sobota, Bán s. r. o. Rimavská Sobota a firma GULIK Rimavská Sobota, Cukrárenská výroba - Tatiana Longauerová, Ram-oz ovocie zelenina Rimavská Sobota, Július Mihályi – Pekáreň Jesenské.

Fotografie z podujatia

hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left