Ornitologické krúžky - Predmet mesiaca august 2023

01.08.2023— 31.08.2023
RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)

Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote sú aj zoologické zbierky. Väčšinou ich tvoria preparáty rôznych druhov stavovcov a bezstavovcov, no nájdu sa medzi nimi aj predmety iného charakteru, napríklad ornitologické krúžky, ktoré sú v roku 2023 predmetom mesiaca august. Ornitologické krúžky sú vystavené v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 1. do 31. augusta 2023.

Ornitologické krúžky, vydávané Krúžkovateľskou centrálou Slovenskej ornitologickej spoločnosti / BirdLife Slovensko boli a sú používané na nezameniteľné označovanie vtákov. Sú spravidla vyrobené z hliníkovej zliatiny a označené jedinečným číselným a písmenovým (alfanumerickým) kódom. Ornitologické krúžky sa upevňujú na vtáčí behák, prípadne tibiotarsus. Rôzne druhy vtákov a ich nohy majú rôznu veľkosť a tak majú rôznu veľkosť aj krúžky. Najväčším typom krúžku používaným na Slovensku je tzv. typ A, ktorý má vnútorný priemer 25 mm a používa sa napríklad na označovanie labutí veľkých a orliakov morských. Najmenším z nich je tzv. typ T, ktorý má vnútorný priemer 2 mm a požíva sa na označovanie našich najmenších spevavcov, napríklad králičkov, kolibkárikov a orieška. Na označovanie spevavcov, napríklad červienok, sýkorky belasej, väčšiny peníc, sa najčastejšie požíva typ S s vnútorným priemerom 2,5 mm. K označovaniu bocianov v súčasnosti používame krúžky vyrobené z plastu, ktoré majú výrazný kód odčítateľný pomocou ďalekohľadu alebo fotoaparátu. Označeného jedinca tak kvôli zisteniu kódu na krúžku nemusíme opäť odchytávať. Jedinečný kód na krúžku nám umožňuje identifikovať každého označeného jedinca a získať tak cenné údaje o jeho živote – mieste hniezdenia, migračných trasách, mieste zimovania, vernosti k hniezdisku, zimovisku, úspešnosti hniezdenia, populačných zmenách, a mnohé ďalšie cenné údaje, a umožňujú nám tak lepšie nahliadnuť do detailov vtáčieho života.