A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
10:00 - 18:00
DOMOV

Plátenné vrece s potlačeným nápisom UNRRA - Predmet mesiaca november 2023

01.11.2023— 30.11.2023
Kurátor/ka výstavy:
Mgr. Igor Kerepesi

V rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca vystaví Gemersko-malohontské múzeum nezvyčajný zbierkový predmet pochádzajúci z polovice 20. storočia, z obdobia plného konfliktov a osudových historických udalostí. Je to plátenné vrece s potlačeným nápisom UNRRA CZECHOSLOVAKIA, a viaže sa  k udalostiam po ukončení 2. svetovej vojny. Tento mimoriadny predmet si budete môcť pozrieť v priestoroch stálej expozície múzea od 1. novembra do 31. novembra 2023.

Prezentovaný zbierkový predmet, ktorý je svedkom významných historických udalostí pochádza zo 40. rokov 20. storočia, približne z obdobia medzi rokmi 1945-1947. Je to biele plátenné vrece so žltými a modrými pásikmi na boku, a na prednej strane s potlačeným nápisom NET WEIGHT 150 LBS, 62-271-1, UNRRA CZECHOSLOVAKIA. WINTER WHEAT SEED (semená zimnej pšenice).

Na zadnej strane sa nachádza logo orla, s nápisom dodávateľa FULTON SEAMLESS. Opatrená je aj nápisom EXTRA HEAVY (extra ťažké). Vrece je mierne ošúchané, so žltými fľakmi a dierami. Písmo na ňom je zoslabnuté. Je to predmet väčšieho formátu, s výškou 107 cm a so šírkou 47 cm. Príbeh za týmto objektom nás zavedie naspäť do chaosu po ukončení druhej svetovej vojny, do čias, keď veľká časť Európy ležala v troskách. Kým mestá stáli pred prestavbou, ľudia čakali na pomoc, aby sa dostali z chudoby a hladu. Pomocnú ruku im podala Organizácia Spojených národov a poskytla im balíčky na prežitie identické s tou našou z múzejnej zbierky. Nápis na vreci odkazuje na OSN, vtedy známu ako UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration), ktorá v ťažkých časoch pomohla Československu.

hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left