Predmet mesiaca apríl 2023 - Dokumentácia bývania Rómov v 60. rokoch 20. storočia

1. 4. - 30. 4. 2023
Mgr. Ľudmila Pulišová

V rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca vystaví Gemersko-malohontské múzeum súbor fotografií zachytávajúcich spôsob bývania Rómov vo vybraných lokalitách Gemera-Malohontu a Novohradu v rokoch 1960 - 1968.

Na území Gemer-Malohontu sa Rómovia začali usadzovať v priebehu 16. – 17. storočia. Jedným z vonkajších prejavov odrážajúcich ich kultúru a spôsob života je i charakter bývania a architektúra. Kočovní olašskí Rómovia využívali na presun z miesta na miesto drevené vozy, ktoré si v mnohých prípadoch kupovali od sedliakov. Tieto vystielali slamou a ukladali do nich všetky predmety dennej potreby. Horná časť voza bola krytá plachtou, no plachty sa využívali aj pri zhotovovaní rôznych typov prístreškov spojených s vozom. Okrem takéhoto krátkodobo využiteľného prístrešku si Rómovia stavali tiež stany s drevenou konštrukciou pokryté celtovinou postavené tak, že v nich dokázali prebývať celý rok. Podobne ako v iných častiach Slovenska aj v Gemeri-Malohonte sa kočovní Rómovia mohli prechodne usadiť na okrajoch miest a obcí, napríklad Rimavská Sobota, Jesenské, Hrnčiarska Ves, Rimavské Zalužany... V posledných desaťročiach kočovania prešli Rómovia na spôsob bývania v podobe mobilných maringotiek, v ktorých mnohé rodiny žili ešte niekoľko rokov po zákaze kočovania v roku 1958, čo je zdokumentované i na predmetných fotografiách napríklad v obciach Rimavské Zalužany, Jesenské, či v niekdajšej osade Halier pri Lučenci.

Pre usadlých Rómov boli príznačné obydlia v podobe zemníc stavaných v kopcovitom teréne, do ktorého bol vyhĺbený obdĺžnikový priestor vystlaný slamou. Za ich vylepšené štádium možno považovať polozemnice stavané napríklad v okolí Hucína, či Revúcej. Po 1. svetovej vojne sa však rodiny usadlých Rómov snažili nájsť lepšie spôsoby bývania najmä v podobe jednopriestorových obydlí stavaných z dreva (Klenovec, Rimavská Píla), alebo z pálených i nepálených tehál (Pavlovce, Hodejov...) s plechovou strešnou krytinou. Vnútorné zariadenie tvorila piecka, posteľ, polica, lavica, kuchynský riad a niekoľko kusov náradia. Rozšírené boli tiež obydlia dvojpriestorové, kedy sa k obytnému priestoru pristavala užšia miestnosť plniaca funkciu predsiene, neskôr zmenená na kuchyňu. V súčasnosti Rómovia žijú v najrôznejších typoch obydlí, od jednopriestorového domu, cez dvoj, troj a viac priestorové rodinné domy až po bytovky, pričom posledným typom obydlí sú sociálne byty, ktoré sa v Gemeri-Malohonte začali stavať v 90. rokoch 20. storočia.

Na vystavených fotografiách možno vidieť obydlia v podobe maringotiek, jedno a dvojpriestorových murovaných domov, či bývanie v bytovke. Fotografie pochádzajú z lokalít: Rimavské Zalužany, Jesenské, osada Halier pri Lučenci (v priestore dnešného motorestu Halier), osada v Malej Vsi pri Lučenci, Modrý Kameň...

spôsob bývania Rómov v osade Halier, Lučenec
osada Halier, Lučenec