A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Predmet mesiaca december 2022 - Jaskynné útvary z jaskyne Biele vody

1. 12. - 30. 12. 2022
Kurátor/ka výstavy:
RNDr. Monika Gálffyová

Neoddeliteľnou súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea sú aj geologické zbierky, ktoré obsahujú nielen horniny a minerály, ale aj jaskynné útvary.

Tieto útvary – opadnutá sintrová výzdoba vytvorená na hline, ďalšia obrúsená v aktívnom toku potoka a odpadnuté vznikajúce kvaple - sa stali súčasťou zbierok múzea v roku 2021. Pochádzajú z jaskyne Biele vody, ktorá sa nachádza na Muránskej planine, v blízkosti prameňa Šťavica v Tisovci. Vystavené útvary naše múzeum získalo od Ing. Dušana Hutku, predsedu Speleoklubu Tisovec, ktorý vykonáva prieskum jaskyne a ktorému aj takouto formou za dar pre múzeum ďakujeme.

jaskynné útvary z jaskyne Biele vody

Jaskyňa Biele vody je fluvikrasovo – korózna jaskyňa dlhá približne 37 metrov. Meno dostala podľa spenenej vody vyvierajúcej zo suťoviska. Mohutnosť jej toku naznačuje, že jaskyňa je súčasťou väčšieho systému. Nie je verejnosti prístupná a v súčasnosti prebieha jej výskum s nádejou na objavenie ďalších priestorov.

Sinter je belavá hornina, ktorá vzniká v jaskyniach vyzrážaním uhličitanu vápenatého z roztokov. Vytvárajú sa z neho výplne krasových jaskýň, ako napríklad stalaktity, stalagmity, brčká, sintrové kôry a povlaky či jaskynné perly. Sintre a vznikajúca sintrová výzdoba môžu zo stropu jaskyne vplyvom rôznych činiteľov odpadnúť a stávajú sa súčasťou sute, ktorá sa niekedy odstraňuje, aby bolo možné odkryť ďalšie jaskynné priestory.

hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left