A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
9:00 - 17:00
DOMOV

Predmet mesiaca december 2023

01.12.2023— 31.12.2023
Kurátor/ka výstavy:
Mgr. Ľudmila Pulišová

Drevené stropové kazety z gotického kostola v Kraskove

Rok 2023 bol v regióne Gemer-Malohont v Banskobystrickom a Košickom samosprávnom kraj venovaný nástennej maľbe – stredovekým freskám, ktoré sú charakteristické pre gotické kostoly regiónu. Tie sa v roku 2022 stali držiteľom značky Európske dedičstvo /European Heritage Label/, ktorá je udeľovaná od roku 2013, no slovenským pamiatkam bola udelená prvýkrát. Viaceré aktivity venované Roku nástennej maľby realizovalo tiež Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote, pričom poslednou je Predmet mesiaca december - Drevené stropové kazety z gotického kostola v Kraskove. Tieto stropné kazety si budete môcť pozrieť v priestoroch stálej expozície múzea od 1. decembra do 31. decembra 2023.

Na území Slovenska sa zachovalo okolo 40 drevených maľovaných stropov, pričom približne polovica sa nachádza v priestore Gemera-Malohontu. Vo väčšine prípadov nahradili staršie gotické zastropenia, no mená ich tvorcov sa zachovali len v niektorých prípadoch, napríklad v Rimavskej Bani, Malých Teriakovciach... Plocha jednotlivých stropov je pomocou líšt delená na štvorcové, prípadne obdĺžnikové polia vyplnené rastlinným a kvetinovým ornamentom, mramorovaním, kozmologickými motívmi, či zoomorfnými námetmi. Maľby sú poznačené väčšou či menšou mierou štylizácie, niektoré majú svoje analógie v susedných oblastiach Maďarska.

Kazetový strop evanjelického a. v. kostola v Kraskove je datovaný rokom 1768, pozostáva z 89 kazetových polí. Jednotlivé kazety sú polychrómované na bielom podklade, zdobené najmä kvetinovými motívmi, ako ruže, tulipány, rozviliny, kytice atď. Okrajové kazety sú dekorované mramorovaním. Mramorovaním je zdobených aj 5 kusov stropných kaziet z gotického kostola v Kraskove, nachádzajúcich sa v umeleckohistorickom  fonde Gemersko-malohontského múzea, s prevládajúcimi farbami – modrá, zelená, biela a červená. Šiestu kazetu tvorí obdĺžnikové pole na zelenom podklade lemované kvetmi s tromi hrotito ukončenými lupeňmi. V strede poľa je zachovaná malá časť nápisu. Dané stropné kazety do zbierok múzea daroval v roku 1989 Pamiatkový úrad v Lučenci spolu s piatimi oltárnymi stĺpikmi a torzom dosky s nápisom. Obdobné maľby ako na kazetách sa objavujú aj na ďalšom kostolnom mobiliári - na operadlách lavíc, emporách či kazateľniciach, pričom podobné motívy poznačili tiež ľudový nábytok, najmä drevené maľované truhlice.

predmet mesiaca december drevené stropné kazety z kostala v Kraskove
hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left