Predmet mesiaca marec 2022 - Život zvierat Alfreda Edmunda Brehma

1. 3. - 31. 3. 2022
Mgr. Iveta Krnáčová

Pri príležitosti podujatí Marec - mesiac knihy a Týždeň slovenských knižníc prezentuje knižnica Gemersko-malohontského múzea viac ako 100 ročnú encyklopédiu zvieracej ríše - Život zvierat od nemeckého zoológa Alfreda Edmunda Brehma (1829 - 1884). Kompletné 10-zväzkové diela z knižnice múzea prezentujeme v maďarskom, a taktiež v nemeckom originálnom vydaní.

Vystavená 10-zväzková encyklopédia v nemeckom jazyku bola vydaná v rokoch 1876 - 1880 ako druhé, rozšírené vydanie. Vyšla pod názvom Brehms Thierleben (Brehmov život zvierat). Dielo vydal Bibliografický inštitút v Lipsku v reprezentatívnom koženom vydaní.

10-zväzková encyklopédia Brehms Thierleben (Brehmov život zvierat) v nemeckom jazyku

Prezentovaná encyklopédia v maďarčine vyšla v Budapešti v rokoch 1901 - 1907 prvýkrát. Rozsiahle 10-zväzkové dielo Alfreda Brehma pod názvom: Az álatok világa (Svet zvierat) zostavil Lajos Méhely s tímom spolupracovníkov. Dielo v reprezentatívnej koženej väzbe vydala korporácia Légrády Testvérek.

10-zväzková encyklopédia Az álatok világa (Svet zvierat) v maďarskom jazyku

Alfred Edmund Brehm bol významným nemeckým zoológom a autorom populárno-náučnej literatúry z odboru zoológia. Narodil sa v obci Renthendorf v rodine protestantského kňaza Christiana Ludwiga Brehma. Záujem o život zvierat v ňom rozvíjal už od detstva otec, ktorý bol zároveň i amatérskym ornitológom. Alfred Brehm absolvoval štúdiu zoológie na univerzite v Jene. Počas svojho života precestoval viacero kontinentov, skúmal život zvierat a svoje poznatky pútavým spôsobom zapisoval a najprv uverejňoval v rôznych časopisoch. Neskôr v odbore zoológia prednášal v Nemecku i iných krajinách a písal knihy. Jeho populárno-náučné diela boli u čitateľov veľmi obľúbené. Počas svojho života profesijne pôsobil aj ako gymnaziálny profesor, riaditeľ zoologickej záhrady v Hamburgu, bol i riaditeľom Berlínskeho akvária. Následkom pracovného vyčerpania a ťažkej choroby zomrel vo svojom rodisku vo veku 55 rokov.

Alfred Edmund Brehm sa preslávil viaczväzkovým encyklopedickým dielom živočíšnej ríše, ktoré napísal a zostavil na žiadosť Bibliografického ústavu v Nemecku. Dielo bolo prvýkrát vydané v 60. rokoch 19. storočia v 6 zväzkoch. Vyšlo s početnými ilustráciami pod názvom Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat). V ďalších rokoch Alfred Brehm encyklopédiu zvieracej ríše rozšíril a doplnil. Encyklopédia v 10 zväzkoch celkovo obsahuje viac ako 2000 čierno-bielych ilustrácií v texte a temer 200 celostranových príloh farebných i čierno-bielych umeleckých ilustrácií. Každý zväzok pozostáva priemerne zo 700 strán textu. Pre veľký čitateľský úspech bolo dielo doposiaľ vydané v rôznych vydaniach a jazykoch.

plagát k podujatiu Týždeň slovenských knižníc