Svetový deň cestovného ruchu

27. 9. 2022
-

27. septembra 2022 (utorok), pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 9.00 do 18.00 hod. Okrem prehliadky múzea je pripravený aj tematický program pre rodiny s deťmi a širokú verejnosť.

plagát s programom pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu

Program počas Svetového dňa cestovného ruchu zahájime o 15.00 hod. príhovorom Oľgy Bodorovej, riaditeľky Gemersko-malohontského múzea a Jaroslava Hrica, riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER.

Pre rodiny s deťmi je pripravená vychádzková jazda na koči historickou časťou mesta Rimavská Sobota so sprievodným slovom. Lektorky múzea v dobových kostýmoch predstavia bohatú históriu mesta a zaujímavosti viažuce sa k historickým budovám. Jazda začína na parkovisku Gemersko-malohontského múzea, pokračuje z Námestia M. Tompu ulicou SNP až na Hlavné námestie a späť. Jazda sa uskutoční každých 30 minút. Posledná, prémiová jazda sa koná o 18.00 hod. v sprievode riaditeľky múzea Oľgy Bodorovej. Kapacita koča je obmedzená, preto je nutná rezervácia miesta. Miesta je potrebné rezervovať e-mailom - marekova@gmmuzeum.sk. Vyhliadkové jazdy realizuje Jozef Krupa, majiteľa Ranča Megi, Poltár-Prievrana.

O 15.30 hod. sa v priestoroch múzea uskutoční prezentácia s názvom Cesty za minulosťou naprieč storočiami. Lektorka múzea Elena Lindisová porozpráva o cestovaní za kultúrou a históriou v 80. rokoch 19. storočia v porovnaní s rokom 2022 v regióne Gemer-Malohont. Na jej prezentáciu o 16.00 hod. nadviaže Jozef Kopor, zástupca Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER, ktorý prostredníctvom pútavých videí predstaví súčasné turisticky atraktívne miesta v regióne.

Podujatie je realizované v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu GEMER.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Za Svetový deň cestovného ruchu je oficiálne vyhlásený 27. september. Oslavuje sa od roku 1979 na základe rozhodnutia Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO). V tento deň sa symbolicky končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína na južnej pologuli.

Gemersko-malohontské múzeum ukončuje turistickú sezónu 30. septembra 2022 (piatok). Po tomto termíne (od 1. októbra) bude múzeum otvorené v utorok až piatok od 9.00 do 17.00 hod., počas víkendov od 13.00 do 17.00 hod.

Fotografie z podujatia

návštevníci podujatia
reklamné letáky a brožúrky, návštevná kniha
jazda na koči po meste so sprievodkyňou v dobovom kostýme